23.08.2007.
Viroze kod mačaka
Mačja panleukopenija je oboljenje vrlo slično parvovirozi u pasa. Srećemo je uglavnom kod mačića koji nisu cijepljeni, kod kojih se manifestira povraćanjem i krvavim proljevom, no infekcija može proći i bez kliničkih simptoma. Ukoliko se inficira gravidna ženska može doći do uginuća plodova, abortusa. Ovo se oboljenje prenosi direktnim kontaktom, a najveće količine virusa izlučuju bolesne mace stolicom. Za razliku od većine drugih, ovaj je virus vrlo otporan u okolini. Mačji herpes virus uzrokuje rinotraheitis. Nije otporan u vanjskom svijetu , a izlučuje se iscjedkom iz očiju, nosa i u slini bolesne mace. Podaci iz literature navode da 80 % maca koje su preboljele ovu infekciju ostaju nosioci virusa, te ga povremeno izlučuju u okolinu i mogu inficirati druge mace. Ovo se događa kod stresnih situacija, kao što je prije opisano kod parenja. Takve naizgled zdrave mace, mogu biti izvor zaraze dugi niz godina. Obično u periodu kada počnu izlučivati virus, dobiju i blage simptome bolesti u vidu šmrcanja, kihanja ili kašljanja, no simptomi su obično mnogo blaži nego kod prvog obolijevanja. Možemo reći da mace nikada sasvim ne ozdrave.
Ovo virusno oboljenje može izazvati pomor malenih mačića, te upalne procese na očima koji nerjetko završavaju tako da mačić izgubi oko. Kalici virus kod mačaka može izazvati cijeli niz različitih simptma. Najčešće izazove simptome slične kao i herpes virus dakle upalne promjene na gornjim djelovima dišnog sustava, upalu sluznice usne šupljine. Za malene mačiće i ova viroza je nerijetko fatalno oboljenje. Kao što je slučaj sa herpes virozom i kod calici infekcije maca može preboljeti bolest i ostati nosioc virusa te potencijalni izvor infekcije. Mačji corona virus vrlo je čest kod mačaka i ne mora izazvati nikakve simptome, osim povremenog proljeva. No ova infekcija povezana je sa mačjim virusnim peritonitisom. Naime, može se dogoditi da corona virus u crijevima mace mutira te stekne sposobnost razmnožavanja u nekim vrstama obrambenih stanica te uzrokuje upalu potrbušnice. Korona virusi imaju vrlo veliku sposobnost mutacije. Mačji infekciozni peitonitis javlja se u dva oblika. Kod jednog dolazi do efuzije u trbušnoj i prsnoj šupljini i do nakupljanja tekućine i posljedičnih simptoma u vidu povećanog trbuha te jako otežanog disanja. Kod tzv. suhog oblika dolazi do formacije granulomatoznih tvorbi na unutarnjim organima. Infekciozni peritonitis je fatalno oboljenje. Leukemija mačaka je također virusno oboljenje koje se prenosi direktnim kontaktom jer je virus vrlo neotporan u okolini. Ovaj virus može izazvati maligno oboljenje kao što je limfom i leukemija, djeluje imunosupresivno, a razmnožava se u stanicama krvi i koštane srži. FIV- mačji AIDS prenosi se uglavnom ugrizima pa je zato ova infekcija mnog češća u mužjaka. Kao što sam naziv oboljenja govori dolazi do slabljenja imunološkog sustava organizma i maca obolijeva od bolesti od kojih inače ne bi. Najčešći simptomi koje opazimo su infekcije dišnog sustava i usne šupljine.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana