13.12.2001.
Virusne bolesti mačaka
Infekcijske virusne bolesti su najčešće uzrok oboljenja pa i uginuća domaćih mačaka. Ako isključivo traume (padovi, tuče i slično) to je najčešći razlog zbog kojeg je macama potrebna pomoć veterinara. Virusnih bolesti kod mačaka je mnogo, a cijepljenjem, mace možemo zaštititi samo od nekih viroza. Tako preporučujemo da se mace cijepe protiv bjesnoće te zaraznih bolesti mačaka-panelukopenije, virusnog rinottraheitisa mačaka, virusnog peritonitisa te leukemije mačaka. Osim ovih bolesti postoji cijeli niz drugih virusnih oboljenja protiv kojih nemamo cjepiva te nam ne preostaje drugo nego pokušati zaštititi macu tako da nastojimo da je u što boljoj kondiciji. Kastracija je također jedan od načina zaštite jer se mnoge viroze prenose sa mace na macu upravo u tučama te prilikom parenja.
Vlasnici često postavljaju pitanje kako je maca mogla oboliti kada ne izlazi iz stana. No treba imati na umu da su virusna oboljenja zarazna te da se osim direktnim kontaktnom mogu prinijeti i indirektno. Mnogi vlasnici mačaka pored svoje kućne ljubimice, hrane i okolokućne mace koje su vrlo često zaražene nekom od mačjih viroza, pa onda nije čudno da se bolest prenese vodom ili hranom ili pak direktnim kontaktom sa vlasnikom koji je neposredno prije toga gladio oboljelu mačku.
No, iako s mace praktički neprestano izložene nekom od virusa to ne znači da će doći do oboljenja. Mace u boljoj kondiciji, kastrirane mace te one koje žive same u stanu svakako su u manje rizičnoj skupini. Što je veći broj mačaka u nekom domaćinstvu, rizik je veći.
U našim uvjetima, prvenstveno zbog financijske situacije, nemamo dobro procijepljenu populaciju mačaka. Još uvijek je na žalost nekim vlasnicima sasvim normalno da njihova maca ima buhe i gliste, pa je onda logično da nisu spremni potrošiti za cijepljenje.
No, srećom, u zadnje vrijeme se situacija po tom pitanju nekoliko promijenila, pa možemo reći da je broj cijepljenih mačaka svakako mnogo veći nego prije 5 godina. Osim cijepljenja, preporučujemo i testiranje mačaka na neke viroze protiv kojih nemamo cjepiva. Testiranja su posebno važna za uzgajivače mačaka, te sve one vlasnike koji imaju veći broj mačaka u jednom domaćinstvu. Svaku novu macu koja bi trebala postati član "ekipe" trebalo bi testirati na FIV (tzv. mačju sidu) i na FeLv (mačju leukemiju). Svaka pridošlica bi trebala biti u izolaciji 3 do 4 tjedna, kako bismo bili sigurni da je potpuno zdrava. Spomenuti testovi su vrlo važni za održavanje zdrave populacije mačaka, no na žalost su i vrlo skupi. Uzgajivači bi trebali testirati rasplodne mace svakih 6 do 12 mjeseci jer inficirana maca okotiti će inficirane mačiće.
Mačiće treba cijepiti dvokratno i to u dobi od 10 i 14 tjedana protiv zaraznih bolesti, a u starosti od 3 mjeseca protiv bjesnoće. Prije cijepljenja mačiće je potrebno očistiti od nametnika, kako od glista tako i od buha kako bi mačić na cijepljenju bio potpuno zdrav o čemu ovisi uspješnost cijepljenja.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana