Imam 24 godine. Treniram rukomet. Desno rame me boli već godinu dana. Bio sam na masažama, strujama, ultrazvuku. Pio sam tablete protiv bolova. Vježbam stalno, ali mi bolovi ne prolaze. Na zadnjem pregledu ortoped mi je rekao da imam višesmjernu nestabilnost ramena. Što je to i kako se liječi?
Radi se o urođenom stanju unutar kojeg je obim pokreta ramena veći no što je to poželjno. Takav povećani obim pokreta dozvoljavaju ligamenti, koji svoju funkciju ograničenja krajnjih kretnji ne rade dobro. Ukratko, riječ je o manje ili više labavom ramenu.
No “labavo” rame, ne mora stvarati problem. Baš kao i nošenje cipela jedan broj manje, koje neće stvarati žuljeve u koliko ih nosite kratko. No, trčite li u njima, velika je šansa da će se na kraju pojaviti i žulj.
Upravo je tako i sa ramenom. Mnogo ljudi ima ekscesivnu pokretljivost ramena. U koliko nisu uključeni u bacačke sportove, većina njih gotovo nikada neće imati simptome. Čak i neki sportaši sa labavijim ramenima nemaju probleme. No, kada se oni pojave, najčešće u formi impingementa u ramenu, liječenje postojećeg bolnog sindrome neće, a često i ne može biti uspješno, u koliko se ne tretira i sama labavost.
Liječenje je dvosmjerno. S jedne strane, cilj je smanjiti upalne procese i sanirati oštećenja tetiva, ako postoje. S druge strane, važno je “staviti pod kontrolu” labavost zgloba. U tu svrhu u Scipionu koristimo dvije terapijske opcije. Jedna je mobilizacija s pokretom s kojom “učimo” rame poželjnom načinu kretanja sa ispravnom aktivacijom mišića stabilizatora u svim pozicijama ramena. Druga je odgovarajući, progresivni program vježbi sa istim ciljem.
Terapija nije kratkotrajna. Rijetko se njena dužina mjeri tjednima, češće mjesecima. No u upornih pacijanata rezultati su dobri.
U sportaša u bacačkim i šuterskim disciplinama izrazito je važno, poslije završenog liječenja, nastaviti redovito izvoditi tzv. kompenzacijske vježbe, koje će održati novostečenu mišićnu stabilizaciju ramena.