Manje poznati uzročnici raka kože su debljina, manjak fizičke aktivnosti, previše alkohola i loša prehrana.


Kako se približava ljeto, sunčeve zrake postaju sino­nimi za rak kože. Jedna od žešćih laži, koju nam plasiraju. Da se razumijemo, roštiljanje u podne na 40 stupnjeva nije za preporučiti. Ali, bježati od sunca još je veća greška. Istina je, 3 od 4 svih slučajeva raka otpada na rak kože. Ali je isto tako istina da je izlaganje suncu odgovor­no tek za desetak posto kož­nih melanoma. Svaki deseti slučaj.

Studije pokazuju da ljudi koji stalno rade na otvore­nom ne obolijevaju više od ostalih. Čak i kod onih koji obole, rak se obično pojav­ljuje na dijelovima tijela koji nisu najizloženiji. Manje poz­nati uzročnici raka kože su debljina, manjak fizičke aktivnosti, previše alkohola i loša prehrana (pogotovo „fast food“ i masne grickalice). Kod žena oboljelih od endometrioze rizik je uve­ćan za 100%. Dakle, optužbe na račun sunca i nemaju neke ozbiljne temelje. Vidjet ćemo da je istina možda i dijametralno suprotna.

Prema nedavno objavlje­noj studiji, žene s deficitom vitamina D teže se bore s po­stojećim rakom dojke. Op­­timalna razina može smanjiti smrtnost i do 50%. Isto važi i kada govorimo o prevenciji. Prema ranijim saznanjima, vitamin D štiti i od drugih oblika raka, ali i od dijabetesa, artritisa, multiple skleroze, Chronove bo­lesti i psorijaze. Samo što zaš­titnu ulogu nije moguće rea­lizirati uz trenutno pre­po­ru­čeni dne­vni unos od 15 mg.

Glavni istraživač Oliver Gillie (San Diego) kaže: „Na­še tijelo treba barem 50 mg vitamina D dnevno, za vri­jeme trudnoće i dojenja još i više.“ Odmah da kažem, čak ni kvalitetnom prehranom nije moguće unijeti više od 10% dnevnih potreba. Reci­mo da bi nedostajalo dese­tak žličica ribljeg ulja. Ne­moguća misija. Ostaju nam jedino sunčeve zrake.

Sunce je jako ljeti, ali i su­više slabo u ostalom dijelu godine. (Prema američkom istraživanju, smrtnost od raka u SAD raste sve više prema sjevernijim državama, gdje je UVB zračenje naj­manje.) Količina vitamina D u krvnom serumu britanske djece kreće se oko 80 nmol/l ljeti i ispod 40 nmol/l zimi (kod starijih je to upola manje), a optimalni nivo je barem 100 nmol/l. Boravak na otvorenom predstavlja ključ života i to ne bi smjeli nikada zaboraviti. Zatva­ranje u kuću vodi u bolest. Hladniji dio godine je pro­blematičniji i tu bi trebalo razmisliti o suplementaciji. Svjetska zdravstvena organizacija ne preporuča veći unos od 25 mg dnevno, zbog navodne opasnosti od hi­perkalcemije (prevelikog go­milanja kalcija u krvi). U stvarnosti, možda su samo ugrožene osobe s bolestima jetre ili bubrega. Kod svih ostalih rizik raste tek ako preporučeni dnevni unos premašite za 50 puta (1.250 mg) i u tome ustrajete ba­rem nekoliko mjeseci. Teško mi je povjerovati da netko tako nešto doista i čini.

Prijavite se na besplatni newsletter: 
[email protected]
Novosti iz svijeta zdravlja, alternativne medicine i zdrave prehrane, sve na jednom mjestu!