19.02.2004.
Vježbati kod kuće
Najviše volim časopise koji detaljno opisuju kako to sve možete vježbati kod kuće. U takvim nepodopštinama prednjače, naravno, ženske tiskovine, koje u nedostatku bilo čega drugog što bi mogle staviti između korica, u svakom slijedećem broju donose nove dijete i nove načine vježbanja, a sve u cilju odstranjivanja mrskog nam celulita i oblikovanja stražnjice.
Kako živimo u vremenu posvemašnje okruženosti hrpom informacija, od kojih nam većina uopće ne treba, a niti će ikada trebati, tako mislimo da nam je sve što trebamo znati dostupno na jedan klik mišem. A nije. Iako na net-u postoji mali milijun stranica sa kojih možete skinuti detaljne upute za kojekakve vježbe, hoće li one kod vas učiniti bilo što drugo osim potrošiti vam vrijeme? Naravno da neće. Problem sa vježbanjem kod kuće nije jedan, već ih ima više, pa krenimo redom:
Volja
Većina onih koji pokušaju učiniti nešto u kućnoj režiji odustanu već nakon nekoliko dana, oni bolji nakon nekoliko tjedana, a tek rijetki nakon nekoliko mjeseci. Samo nekoliko vrlo, vrlo discipliniranih uspije vježbanje učiniti dnevnom rutinom poput osobne higijene. Jeste li i vi među njima? Moram vam priznati da ja nisam.
Cilj
Vježbamo zbog jednog, dva ili sva tri moguća razloga za vježbanje: zdravlje, izgled i kondicija. Kako je rijetko koji dom opremljen svime potrebnim za ostvarenje bilo kojeg od ova tri cilja, a vježbe na podu bivaju dosadne prije ili kasnije, tako i intenzitet vježbanja postupno opada kod većine onih koji pokušaju. S vremenom ciljevi se ne postižu, pa tako i vrijeme potrošeno na vježbanje biva izgubljeno.
Rezultati
Prije no što postignete smanjenje bolova kod recimo bolnih križa ili smanjenje vizualnog defekta kod celulita, valja pratiti one prve pomake na bolje u smislu povećanja snage, smanjenja ukupnog masnog tkiva i tome slično. Sve te informacije pomažu nam da održimo volju za vježbanjem dovoljno dugo kako bi smo došli do krajnjeg cilja. To je u kućnim uvjetima teško izvedivo ili uopće nije izvedivo.
Ispravljanje grešaka
Neminovno se tijekom vježbanja pojavljuju greške. Vi naprosto ne vidite sebe dok vježbate, tako da slika onoga što želite da vaše tijelo izvede i onoga što se u stvarnosti događa mogu biti bitno različite. Ovdje ogledalo može biti od pomoći kod jednostavnijih kretnji, ali kod onih kompliciranijih neće koristiti. Nepotrebno je reći da pogrešno vježbanje tijekom dužeg vremena donosi samo nove probleme, a ne rješava stare.
Progresivno povećanje opterećenja
Dakle tijelo se mijenja samo ako je podražaj koji mu upućujemo taman dovoljan za promjenu koju očekujemo. Ako je podražaj prevelik, nastaje ozljeda, a ako je premali, ništa se ne događa. I u jednom i u drugom slučaju izgubili smo vrijeme, a nismo postigli ništa. Povećanje podražaja sliči upravo vožnji automobila, krećete iz prve brzine, a da bi na kraju ubacili u petu. Potrebno je nešto znanja i vještine kako bi sve to učinili bez da se auto ugasi ili stane na uzbrdici.
U svakom slučaju, uputno je vježbati pod nadzorom, ili barem se savjetovati sa stručnjakom. Valja se sjetiti kako smo međusobno vrlo različiti te da vježbanje treba biti različito za svakoga. Iz tog razloga bilo koji program vježbanja koji pretendira biti univerzalno dobrim za svakoga, vjerojatno nije dobar za vas.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?