Uz rijeke i na vlažnim tlima rastu vrbe, u Hrvatskoj raste tridesetak vrsta, a najljekovitija je bijela vrba Salix alba. Nekada se upotrebljavalo i njezino lišće, ali najčešće kora koja se skuplja u proljeće s mladih grana s kojih se lagano guli. Sušenje kore treba obaviti brzo u toplom prostoru s povremenim provjetravanjem.
Vrba djeluje kao prirodni diuretik, ali i kao tradicionalno sredstvo za smanjenje temperature, protiv bolova različita uzroka (glavobolja, zubobolja, bolovi u mišićima) te kao protuupalna biljka.
Vrba je prirodni aspirin pa treba obratiti pažnju da ju ne koriste ljudi koji su alergični na aspirin te trudnice. Vrba također vrlo blago razrjeđuje krv te zato nije pogodna za osobe koje imaju dijabetes ili neki drugi disbalans kod kojeg je krv rjeđa nego li je to uobičajeno. Kako joj je glavni aktivni sastojak salicin, nećemo ju upotrebljavati za izradu masti i uljnih macerata nego samo za vodene i vodi slične otopine u kojima se on lako topi.
Najprimjereniji oblik njenog korištenja je čaj. Kako se radi o kori, koristiti ćemo oblik priprave koji se naziva dekokt. U šalicu hladne vode navečer ćemo potopiti 1 čajnu žličicu dobro samljevene suhe kore vrbe. Ujutro ćemo ovo podgrijati i kuhati na slaboj vatri pet minuta, pustiti da odstoji pet minuta pa procijediti. Ovakav čaj pit ćemo na gutljaje kod povišene temperature i/ili bolova u tijelu nastalih zbog neke upale. Zbog ovoga vrba je idealna biljka za tretiranje prehlada, viroza i gripa. Nije ju uputno piti u većim količinama i najbolje bi bilo kada bi se uzela jedna šalica na dan. U prevelikim količinama može izazvati mučninu i povraćanje. Pripremljen čaj možemo koristiti vrlo upiješno i u vanjskoj dermalnoj primjeni, na primjer kod akni gdje će smiriti upalu, pomoći regenerirati kožu, stisnuti ranu i djelovati antibakterijski na kožu.
Skuhajte čaj i dajte ga vašim tinejdžerima neka se umivaju u njemu. Nakon primjene treba ga ostaviti da se osuši na licu. Kod raznih upala kože ili potkožnog tkiva, primjerice, lišajeva, raznih bakterijskih i gljivičnih upala, upala zanoktica i slično, stavite na tretirano mjesto blazinice natopljene njenim čajem. Kod ječmenca na oku stavite blazinice natopljene njenim čajem na bolno mjesto. Kod osjetljivosti i prenadraženosti vlasišta, prhuti i iritacija, isperite kosu njenim čajem. Za male i velike, mlade i stare, otiđite u Gorski kotar još danas i nađite neku vrbu u hladu koja još ima malo lišća, gulite koru s mladih grana, osušite i pohranite, trebat će!
15.05.2017.
Vrba za smanjenje temperature i protiv bolova
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?