Oštećenja u predjelu donjeg dijela leđa ne vidimo tako jasno kao ozljede kože, te je jedina referentna točka bol. No, kao što oštećenje kože prestane boljeti mnogo prije no što je potpuno zacijelilo, tako je i sa mekim tkivima u okolini kralježnice.

Godinama povremeno imam problema sa križima. U posljednje vrijeme sve češ­će. Prije su mi pomagali od­lasci kiropraktičaru. Sada se događa da mi poslije kiropraktike bude dobro dan-dva, a poslije se bolovi vrate. Napravio sam MR, koja je pokazala da imam herniju diska. Probao sam i fiziote­rapiju, ali i poslije nje mi je bilo bolje tjedan, dva, a onda sve po starom. Promijenio sam i krevet, nabavio orto­pedske uloške, ali ništa ne pomaže. 

Mehanicistički pristup li­ječenju križobolja kojega ko­riste svi manualni terapeuti (kiropraktičari, osteopati, fi­zioterapeuti i liječnici sa specijalizacijom iz manualne medicine) zasniva se na primjeni vanjske sile (mobilizacije ili manipulacije) ko­joj je cilj smanjiti pritisak na meka tkiva u okolini kra­lježnice, najčešće na živce i leđnu moždinu. Kod manjih i jednostavnijih poremećaja, sam zahvat ili serija manjih zahvata može biti dovoljna za potpunu sanaciju pro­blema.

Kod većih problema, sa­mo manualna medicina ne­će biti dovoljna.
 
Situacija je slična onoj kada se porežete i oštetite kožu. Kod manjih porezotina ili uboda, jedan hanza­plast je dovoljan i možete nastaviti svoje aktivnosti ta­mo gdje su stale.

Kod većih, hanzaplast je nužan, ponekad i nekoliko šavova, no vrijeme za potpu­no cijeljenje biti će duže, te ćete morati prilagoditi svoje aktivnosti tome cije­ljenju.
 
Isto je i sa kralježnicom, posebno križima. A cijelje­nje se može pospješiti odgo­varajućom promjenom u dnevnim aktivnostima, te redovnim izvođenjem vježbi koje vam propiše fiziote­ra­peut.

Problem je što oštećenja u predjelu donjeg dijela leđa ne vidimo tako jasno kao ozljede kože, te je jedina referentna točka bol. No, kao što oštećenje kože pres­tane boljeti mnogo prije no što je potpuno zacijelilo, ta­ko je i sa mekim tkivima u okolini kralježnice. Osim to­ga, većina oštećenja u toj regiji je kumulativna, te se s vremenom povećava, što znači da ista terapija koja je pomagala prije nekoliko go­dina, ne mora biti efikasna i danas.