12.04.2015.
Vrijeme za zamjenu akumulatora
Vijek akumulatora nije ničim određen. Može trajati deset godina (vrlo rijetko), a može otkazati i nakon šest mjeseci. No ako vaš ima preko pet, šest godina, a pokazuje znakove umora, nije na odmet, pribrojiti njegovu cijenu u troškove za slijedeći mjesec, ali prije zamjene se ipak uvjerite da mu nema spasa. Odvrnite čepove i prekontrolirajte nivo elektrolita. Neka vas ne preplaši ovaj izraz. To je samo ono što se još kaže kiselina, a neki kažu i voda, što nikako ne može biti jer ne bi funkcionirao. Nivo mora biti takav da pogledom u otvore ustanovite kako su ćelije ili okomite ploče pokrivene ili nivo dostiže dva do tri milimetra iznad. Nije li takva situacija, u akumulator dolijte isključivo destiliranu vodu, koja će se kemijskim procesom pretvoriti u kiselinu.
Ako ste već u par navrata morali dolijevati vodu u istu ćeliju, tj. otvor, provjerite da se možda ne radi o laganom puknuću kućišta akumulatora kroz koje se gubi kiselina. U tom slučaju morate obavezno zamijeniti akumulator, jer će kiselina nagristi boju nosača ili limenih dijelova u blizini. Nakon toga dolazi hrđa, a onda rupa. Javlja li se često na površini akumulatora i klemama bijela naslaga osušene kiseline ili je površina uvijek vlažna, bit će, ili da ga prekrcavate destiliranom vodom ili nešto nije u redu s alternatorom, tj. njegovim sastavnim dijelovima koji imaju zadatak punjenja, ali i kontrole količine punjenja.
Obično je glavni krivac regler, ali ako se to dešavalo duže vrijeme, od silnih šokova, akumulator je oslabljen i bit će mu smanjen vijek trajanja.
Ispravnost svih ćelija lako je provjeriti, ali vam je zato potreban pomoćnik. Odvijte čepove na akumulatoru, dajte kontakt, upalite duga svjetla, ventilator grijanja kabine, četiri žmigavca. Dok vi gledate u otvore akumulatora, vaš pomoćnik neka kratko pokuša pokrenuti motor, ali tako da on ne upali, nego da samo napravi nekoliko okretaja. Ukoliko se u nekom otvoru, tj. ćeliji pojave mjehurići, ili se čuje zvuk laganog prženja, i uz to izlazi blagi dim, ne čekajte ni trenutka. Dok ste još "od mota", nabavite novi akumulator i zamijenite ga. U starom je probila ćelija, pa umjesto na dvanaest, radi na deset volti, i samo je pitanje malog pada temperature, kad će potpuno otkazati poslušnost. Prije demontaže starog, sjetite se da li je vaš autoradio kodiran i da li imate zapisan kod, jer ga nećete moći ponovo upaliti kad odvojite kleme. Svakako prije montaže novog dobro očistite spojne kleme, najprije žičanom četkom, a ako treba i brusnim papirom. Mašću u tankom sloju premažite već stegnute kleme i uvjerite se da je akumulator dobro pričvršćen, a plus klema na sigurnom razmaku od bilo kog metalnog dijela. Prilikom čišćenja ne dozvolite da vam prašina bijelih naslaga uleti u nos ili grlo, jer može izazvati pečenje. Naročito pazite da vam se kiselina iz akumulatora ne prolije po koži ili odjeći. Koža se može spasiti ispiranjem u obilnoj količini vode, makar ostavi trag, ali hlače dobiju rupu. Ako mislite da niste baš vični navedenom poslu, više vam se isplati otići autoelektričaru. I akumulator i zamjena jeftiniji su od hlača.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten