20.02.2003.
Vrtoglavica
Vrtoglavica nije bolest. To je stanje koje može izazvati više od 300 uzroka. Osobe koje imaju vrtoglavicu najčešće opisuju poremećaj ravnoteže na dva načina: kao osjećaj vrtnje oko glave ili u glavi, te kao gubitak orijentacije u prostoru. Smetnje se povećavaju okretanjem glave i promjenom položaja tijela, a često su praćene poremećajem sluha i šumom u uhu, te mučninom.
Za osjećaj tjelesne ravnoteže bitna su tri osjeta: osjet vida, statički osjet čije je sjedište u unutarnjem uhu i vlastiti osjet, koji dolazi iz naših mišića, tetiva i zglobova.Svi zajedno sa njihovim sjedištima u mozgu te autonomnim živčanim sustavom,refleksno usklađuju rad naših mišića i ravnotežu. Pritom svako osjetilo samostalno šalje obavijesti u središnji živčani sustav, a savršeni sklad među njima važan je za pravilno oblikovanje prostorne slike..
Vrtoglavica ili vertigo subjektivni je osjećaj. Važno je razlikovati pravu vrtoglavicu od drugih pojava koje se često opisuju kao vrtoglavice - različitih vrsta slabosti ili nesigurnosti u hodu i stajanju, omaglica, titranja i mračenja pred očima itd.
-Lažna vrtoglavica se javlja kod tjeskobnih osoba, onih koji imaju smetnje prekomjernog disanja, izraženu slabokrvnost, opstrukcijsku bolest pluća, smanjenje krvnog tlaka u uspravnom položaju te različite kronične bolesti koje prati opća iscrpljenost.Kod mnogih se prilikom naglog podizanja iz pognutog ili sjedećeg položaja može pojaviti osjećaj ljuljanja, omaglice i svjetlaca pred očima. Smetnje se povlače nakon nekoliko sekundi ako osoba miruje.
-Prava vrtoglavica nastaje iznenada, u napadajima. Kod težeg napadaja pojavljuju se bljedilo, pojačano znojenje, mučnina i povraćanje, te potreba da se legne. Osobe najčešće imaju osjećaj propadanja i vrtnje bilo predmeta u okolini ili pak vrtnje vlastitog tijela. Rjeđe osjećaju uspravljanje ili rušenje u ležeći položaj te naglo zanošenje. Često se javlja i ritmično titranje oka (nistagmus), koje može biti vodoravno, okomito ili rotacijsko.
Osobu koja ima napadaj vrtoglavice prvo treba smiriti i oprezno polegnuti u najugodniji položaj za glavu. U protivnom može pasti i ozlijediti se. Tegobe se ublažavaju strogim mirovanjem zatvorenih očiju i hladnim oblozima, a po potrebi uzimanjem sredstava za smirenje te onih protiv povraćanja, o čemu se treba posavjetovati s liječnikom.
Nikotin, alkohol i crna kava najstrože su zabranjeni, a prvih 24 sata treba uzimati neslanu hranu, te najviše do litru tekućine. Korisno je postupno opuštanje mišića uz ispravno disanje, psihičko opuštanje, ..Nakon burnog poremećaja ravnoteže obvezno treba potražiti pomoć liječnika. U dijagnosticiranju uzroka vrtoglavice sudjeluju stručnjaci raznih specijalnosti: otoneurolog, neurolog, neurotraumatolog, fizijatar-te kod djece neuropedijatar. Od neprocjenjive je važnosti opis oboljelog o prirodi vrtoglavice, o njegovom radnom mjestu, aktivnostima neposredno prije napadaja, mogućim ozljedama glave i vrata te kroničnim bolestima. Postavljanje točne dijagnoze omogućuje niz dijagnostičkih postupaka: od pregleda oba uha, nosa, ždrijela i grkljana, preko neurološkog i očnog pregleda, nalaza fizijatra ili ortopeda, pretraga srca i krvnih žila, pa sve do psihijatrijskog ispitivanja. Nakon što se utvrdi uzrok, određuje se način liječenja.