Upit:
Imam 44 godine i već 15 godina probleme s vrtoglavicama i bolom u vratnoj kralježnici. Napravio sam sve pretrage i dijagnosticirano mi je spondiloza 2. i 3. vratnog pršljena i problem s protokom kroz vrat smanjen za 30%. Probao sam sa vježbama ali bez uspjeha, nekada su vrtoglavice tako da jako nestabilno hodam. Očajan sam zato što mi to jako utiče na raspoloženje a ne mogu si pomoći.

Odgovor:
Cervikogeni vertigo, ili vrtoglavice uzrokovane stanjem na vratnoj kralježnici, koje čini smetnje protoku krvi kroz vratne arterije prema mozgu, nije rijetko oboljenje. Ponekad su one toliko intenzivne da je pacijent u nemogućnosti ustati iz kreveta ili stolice, no mogu biti i blage u smislu zanošenja pri hodu ili osjećaja da je jedna noga od jednom „propala“ iako je podloga po kojoj se hoda ravna. Simptomi mogu biti konstantni, ali se mogu javljati povremeno, naglo i bez upozorenja, što predstavlja opasnost, naročito pri vožnji automobila.
Osnovno je učiniti detaljni specijalistički pregled pri prvoj pojavi ovih simptoma, te isključiti druge moguće uzroke vrtoglavica. Po postavljenoj dijagnozi i intenzitetu simptoma liječnik specijalist može preporučiti uzimanje određenih lijekova za smanjivanje ukupnih simptoma.
Fizioterapija ovih stanja zasniva se također na dijagnostici ali prije svega mišića koji okružuju vratnu kralježnicu. Njihova slabost, skraćenost ili napetost može pogodovati pojavljivanju ili pogoršanju vrtoglavica. Zatim je važno procijeniti i životne navike. Dugo sjedenje, naročito za računalom, također može poticati pojavu vrtoglavica. Osim svega toga i fizička neaktivnost dodatno usporava cirkulaciju krvi.
U samom početku dobro je pokušati fizioterapijskim metodama smanjiti napetost mišića vrata i ramenog obruča. Prije svega masažom i manipulativnim zahvatima(kiropraktikom) ali i terapijom toplinom, te eventualno laserom. U isto vrijeme ili nešto kasnije započinje se sa redovitim vježbanjem sa ciljem povećanja snage i fleksibilnosti mišića koji okružuju vratnu kralježnicu. Nadalje, dobro je uključiti i tzv. aerobične vježbe sa ciljem podizanja ukupne fizičke kondicije i izdržljivost. Naime, iz iskustva sa liječenjem pacijenata koji pate od ovog neugodnog sindroma mogu reći da je redovita vožnja statičkog bicikla, duže intenzivno hodanje i slično vježbanje(pod nadzorom i kontrolom fizioterapeuta) može bitno i trajno smanjiti, pa i ukloniti vrtoglavice.
Važno je razumjeti da početak vrtoglavica nije i početak problema. Degenerativne promjene na vratnoj kralježnici koje uzrokuju ovo stanje započnu davno prije pojave prvih simptoma. To znači da jedan dio pacijenata osjeti olakšanje već pri prvim terapijama, dok je kod drugih potrebno dugotrajno i uporno vježbanje prije pojave prvih rezultata. Ponekad, vrtoglavice se jave, budu prisutne nekoliko dana ili tjedana, te prođu same po sebi ili uz liječenje te se dugo vremena ili nikada više ne pojave. U drugim slučajevima oporavak je spor, te zahtjeva mnogo truda od strane samog pacijenta, naročito u smjeru redovitog vježbanja, te promjene životnih navika. Kako do istih simptoma može dovesti različiti splet okolnosti, te različite patološke promjene na samoj kralježnici i u njenoj neposrednoj okolini, tako se i terapijski pristup razlikuje od slučaja do slučaja, te ga treba planirati i sprovesti individualno. Nije rijetkost da isti program vježbi koji kod jednog pacijenta sa cervikogenim vertigom donese značajno olakšanje, kod drugoga ne učini ništa ili čak pojača vrtoglavice. Stoga je u liječenju važno vodstvo liječnika specijaliste, kao i stručnog fizioterapeuta.