- Roger i Jacqueline Doirona iz Mainea u SAD-u upustili su se u zanimljiv projekt kako bi utvrdili kolika je isplativost njihovog vrta, koliki je omjer troškova i uroda, te koliko bi te namirnice koštale da su ih kupovali
Ako imate okućnicu, mali komad zemlje, prostrani balkon ili terasu, a ne uzgajate povrće i voće, a uz to ste još možda i u financijski nezavidnoj situaciji svakako se trebate zapitati - što čekate?
Bez obzira da li već imate vrtlarskog iskustva ili ste apsolutni amater, živite li u gradu ili u manjem mjestu, vrijeme je da iskoristite potencijale koji vam se nude zahvaljujući zemlji(ili jednostavno prostoru) gdje možete uzgajati biljke.
Za eventualne izgovore danas zaista nema mjesta – budete li uzgajali vlastitu hranu (kako biste pokrili barem dio vaših potreba) višestruko ćete profitirati. Prije svega, jesti ćete puno zdraviju hranu nego je to ona kupljena u supermarketu (posebice ako se potrudite uzgajati na potpuno prirodan način), ta hrana će uvijek biti svježe ubrana i vrlo ukusna, rad u vrtu će vas rekreirati fizički i smiriti psihički, a na kraju svega ćete i znatno uštedjeti na računu za hranu.
U današnje vrijeme postoji mnogi (pod)oblici vrtlarstva prilagođeni praktički svakom okruženju, a posebice je u uzletu tzv. urbano vrtlarstvo gdje se uzgoj biljaka (posebice povrća) prilagođava uvjetima života u gradskoj sredini. Sve se češće i ljudi u stanovima odlučuju na uzgoj povrća u vazama na prozorima ili balkonima.
Ako ste ipak skeptični po pitanju isplativosti donosimo vam zanimljivu priču Rogera Doirona iz Mainea u SAD-u koji se sa svojom ženom bio upustio u zanimljiv projekt kako bi utvrdili točno kolika je isplativa njihovog vrta, koliki je omjer troškova i uroda, te koliko bi koštale njihove namirnice da su ih kupovali. Tijekom perioda od 6 mjeseci koliko je njihov vrt davao plodove, supružnici su vagali i bilježili sav skupljeni urod. Na kraju su izračunali koliko bi ta količina namirnica koštala u supermarketu, na tržnici i u trgovini zdrave hrane. Rezultati toga mini istraživanja bili su vrlo zanimljivi.
Njihov vrt je veličine 160 m2, a tijekom tog perioda iz njega su skupili 378 kilograma organskog voća i povrća. Preračunata tržišna vrijednost iznosila je 2.196 dolara prema cijenama u supermarketu (oko 12.500 kuna), 2.431 dolar prema cijenama na tržnici (13.815 kuna), odnosno 2.548 dolara prema cijenama u trgovini zdrave hrane (14.480 kuna).
Najviše plodova imali su od posađenih rajčica. U isto vrijeme troškovi za vrt su iznosili 282 dolara ili 1.600 kuna (s time da dio komposta sami proizvode, a dio su kupovali). Stavljanjem u omjer troškova i "prihoda" dobiva se impozantna brojka povrata ulaganja od 862%.
U troškove nije uračunata satnica provedena u radovima u vrtu budući da je, kako Roger kaže, rad u vrt aktivnost u kojoj i on i njegova supruga uživaju, a koja pridonosi njihovom zdravlju, te ih opušta i smanjuje stres.
Ako vas ovi podaci još uvijek nisu uvjerili, najbolje će biti da provedete sami svoje mini-istraživanje te se okušate u nekom od oblika vrtlarstva koji vam odgovara s obzirom na mjesto gdje živite, životni stil, broj članova obitelji i ostalo. Brojne informacije o tome kako zasaditi svoj vrt, posebice ako ste početnik, možete pronaći na internetu, ali i u stručnim časopisima i knjigama, a nemojte se ustručavati ni potražiti savjet od iskusnih vrtlara – susjeda, prijatelja, profesionalaca…