22.11.2001.
WWW.izgubljeni.com
Recimo da imate zdravstveni problem ili bolest koja je ili teško lječiva, ili niste zadovoljni s tretmanom koji dobivate u svojoj zdravstvenoj ustanovi ili ne vjerujete liječniku koji je postavio dijagnozu, a imate kompjuter u svome domu. Sva je prilika da ćete prije ili kasnije popustiti napasti i krenuti na internet u potrazi za odgovorom na pitanja, kojih je sasvim sigurno na pretek. Ono što ćete naći teško da će vam dati odgovore, ali zbuniti će vas sigurno, napuniti glavu sa brdom beskorisnih informacija i ostaviti vas u još većem nemiru.
To sve mogu mirne duše ustvrditi kao jedan fizioterapeut, po prirodi posla, ne baš jako vješt u rukovanju novim tehnologijama i surfanju internetom. Jer snalaženje u prašumama nikada mi nije bila jača strana, a u ovoj virtualnoj, moje slabosti samo još više dolaze do izražaja. Po svojoj prirodi, internet je kaos, gotovo posve nereguliran, bez one forme i pravila koja bi vam dala sigurnost da činjenice na koje ćete naići doista odgovaraju istini. Moji posljednji pokušaji da pronađem neke dodatne informacije o temama vezanim uz struku ličili su više na nesvakidašnju avanturu kročenja kroz šikaru bespotrebnih i nakaradnih "sajtova", čistih laži, izokrenutih činjenica, kvazi znanstvenih radova, nazovi liječničkih savjeta i koječega drugog. Nakon višednevne upornosti našao sam ono što sam tražio, ali vjerujte, bila mi je potrebna sva sposobnost diskriminacije i kompletno moje znanje i iskustvo kako ne bih zalutao i apsolvirao netočne informacije. Kako li je tek laicima koje nužda natjera u jednu ovakvu avanturu, mogu tek zamisliti.
Dakle, valja biti oprezan sa informacijama dobivenim sa interneta i to ne samo zato što one mogu biti krive. Postoje, naravno i provjereni sajtovi koji pružaju pogled u znanstveno provjerene činjenice iz domena medicine. Pa, opet pogrešna interpretacija tih činjenica može vas odvesti na stranputicu. Jer mogućnosti liječenja razlikuju se ne samo u odnosu na dijagnozu, već i na stadij oboljenja, godine starosti, druge eventualno prisutne poremećaje, i tome slično. Čak i kada se sve to uzme u obzir, liječničko je iskustvo onaj jezičac na vagi koji će donijeti konačnu odluku o smjeru liječenja, zato što tijelo, ma koliko bi mi to ponekad željeli, nije čisti biomehanički sklop, koji funkcionira isključivo po fizikalnim zakonima. A tu su, svakako i različite nuspojave lijekova i drugih medicinskih zahvata, koje volimo ne vidjeti ili preskočiti kada se radi o bolesti nas samih ili naših bližnjih.
Tako vam svim srcem preporučam da se koristite internetom i da informacijama dobivenim kroz njega izvršite pritisak na liječnike i terapeute, ne bi li usluga koju dobivate bila još bolja i kvalitetnija, te sukladnija modernim i novim saznanjima. No, nikako vam ne savjetujem da stvari uzmete u svoje ruke i direktno primijenite savjete sa interneta. To može ne samo zakomplicirati liječenje, već i uzrokovati posljedice koje se neće moći lako ukloniti. Valja biti svjestan da je, bez obzira na recentno stanje u domaćem zdravstvu i količini nezadovoljstva među djelatnicima i pacijentima, liječnik vaš partner, te da konačna odluka o liječenju treba biti donesena u dogovoru između njega i pacijenta. Sve ostalo više liči na pokušaj da bez vodiča i naoružani samo mačetom prokrčite sebi put kroz kilometre prašume po mrklome mraku i na kraju stignete do naselja neozlijeđeni. Složiti ćete se da je vjerojatnost da to uspijete vrlo mala.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?