24.07.2003.
Yoga u svakodnevnom životu
Neka bude dozvoljeno i mojoj malenkosti uključiti se u raspravu koja se u posljednje vrijeme zahuktala u medijima gladnim bilo kakvih vijesti u ovo sušno ljetno doba. Naime, digla se strašna prašina oko programa kojeg bi trebalo provesti Društvo za primjenu Yoge u svakodnevnom životu na način da nastavnike srednjih škola poduče tehnikama vježbanja, opuštanja i koncentracije. I sve bi negdje prošlo skoro nezapaženo, da se hrvatski biskupi nisu digli na «stražnje noge» i proglasili cijelu stvar «Pokušajem uvođenja Hinduizma kao religije u hrvatski obrazovni sustav». Da takav stav nije tragičan bio bi komičan.
Moram ovim putem obavijestiti sve zainteresirane, da je yoga u hrvatski obrazovni sustav ušla već odavno i to na mala vrata. Naime, unutar satova fizičke kulture već se više od 15 godina provode i vježbe istezanja kao sastavni dio programa, a taj skup vježbi koje se na Engleskom još zovu i «stretching» Amerikanci su koncipirali tako da su ga ekstrahirali (izvukli) upravo iz tzv. hatha yoge, koja je i osnova cijelog sustava Yoga u svakodnevnom životu. I ne samo to. Isti taj stretching, kao modificiranu yogu, rade svi sportaši, pa i oni najpoznatiji i to javno. Ne rade oni to zbog nekog hira, već stoga što je samo istezanje postalo nezaobilazan način sprječavanja, pa i liječenja sportskih ozljeda.
Osim u obrazovni sustav i sport, yoga je duboko infiltrirana i u medicinu, specijalno u metode fizikalne terapije. Osim efekta samog istezanja, već godinama upotrebljavamo yoga vježbe za opuštanje i kod najtežih bolesnika nakon srčanog ili moždanog infarkta ili lomova kralježnice. Vježbe disanja u originalnom obliku ili blago modificirane preporučamo bolesnicima kod raznih plućnih, srčanih ili cirkulatornih poremećaja. Svakako to ne činimo jer smo svi u medicini zaljubljenici u Hinduizam, naprotiv. Činimo to jer su se mnoge od tih tehnika pokazale vrlo učinkovitima.
Sjećam se jednog našeg poznatog i priznatog sportaša koji je prije otprilike godinu dana potražio pomoć zbog ozljede trbušnih mišića, koja ga je dugo mučila. Nakon pregleda i dosta razmišljanja pokazao sam mu jednu vrlo specifičnu yoga vježbu. Zgodno je bilo njegovo iznenađenje kada je već nakon nekoliko dana ostao bez bolova i ubrzo bio potpuno sposoban vratiti se u sportsku aktivnost nakon mnogih tjedana izbivanja i liječenja drugim metodama. Kao i kod njega, tako se svakodnevno u svojoj praksi i kod drugih pacijenata služim različitim segmentima sustava Yoge kako bih ubrzao oporavak i učinio liječenje efikasnijim. Ta moja nastojanja nemaju ama baš nikakve veze sa Hinduizmom ili bilo kakvom religijskom praksom koju prakticiram ili ne prakticiram u slobodno vrijeme. Ona podliježu samo i isključivo mojem profesionalnom usudu o tome što je efikasno, a što nije u postupcima liječenja i rehabilitacije iz mojeg domena djelovanja. Tim mi je manje razumljiv stav Katoličke crkve iz kojeg očito izvire dosta neupućenosti.
Imamo mi u fizioterapiji mnogo metoda koje svoje korijene vuku iz prošlosti. Jedna od njih je i tzv. «lumbex». To je sprava, odnosno ležaj kojim se posebnim sustavom remenja i vezivanja tijela isteže donji dio kralježnice kod kroničnih bolova i degenerativnih procesa. Neću pogriješiti kada kažem da je lumbex modificirana sprava za mučenje iz vremena inkvizicije. Isto tako neću pogriješiti ako kažem da se danas isti taj lumbex koristi diljem Svijeta u svim kulturološkim i vjerskim okruženjima. No još uvijek nisam čuo da su negdje taj stroj proglasili pokušajem uvođenja kršćanstva u domicilno hinduističko ili muslimansko okruženje.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?