Kroz povijest je bilo mnogo primjera gdje su jaka uvjerenja vrlo brzo podlegla još jačim ekonomskim argumentima. Primjerice, nakon pada Rimskog carstva, prodor Islama na sjever Afrike bio je potpomognut snažnim poreznim olakšicama. Do tada kršćanska, Afrika se vrlo brzo odrekla svog jedinog boga i prihvatila drugog jedinog boga, u zamjenu za manje poreze


Samo nas sezona može spasiti. Tako govore vladajući nakon objave da je hrvatsko gospodarstvo u većim problemima nego što se očekivalo. Najgori rezultati bilježe se u industrijskoj proizvodnji. Ona je na godišnjoj razini pala za gotovo 10 posto. A to je jako puno.

-          Ja prestajem s proizvodnjom. Idem iznajmljivati sobe.

-          A kome?

-          Strancima.

-          A zašto bi ti oni to platili?

-          Jer je ovdje jako lijepo.

Situacija za hrvatski turizam nije mogla biti povoljnija. Jedan od konkurenata, Grčka, već dugo grca u problemima. Afrički i istočni dio Mediterana još uvijek su krizna žarišta. U Europi vlada gospodarska stagnacija i daleke destinacije više nisu toliko zanimljive. A Hrvatska je blizu. Samo sjedneš u auto i za par sati si na moru.

-          Jesu li zato digli cestarine?

-          Da turistima dignu lovu? Vjerojatno jesu.

-          A naši će kupiti one uređaje.

-          Našima uređaji, strancima skuplje.

-          I trajekti poskupili.

-          A zašto ne bi? Neka plate.

-          Jer je ovdje lijepo?

-          Jer je lijepo.

Ali, i kad dođu po skupljim autocestama i skupljim trajektima, mogli bi naići na probleme. U nekim krajevima možda ne bi bili dobrodošli. Primjerice, ljudi bi šetali po Splitu  a drugi bi ih tukli. Zato jer su prvi drugačiji od drugih. Takve podjele Europa, čija je jedna od parola „Ujedinjeni u različitosti“, svakako ne podržava. U nekim krajevima Hrvatske može se naići na iskvarenu varijantu te lijepe misli: „Ujedinjeni protiv različitosti.“

-          Nećemo mi njih takve primati. Neka idu odakle su došli.

-          Ali, ima dosta takvih. Kako misliš provjeravati tko je tko?

-          Neću ja provjeravati. Ali, ako ih nađem, onda neće spavati u mojoj sobi.

-          Misliš da će se skrivati pred tobom?

-          Neće oni znati da ih ja procjenjujem. Ja ću se praviti da sam dobar domaćin.

-          Jer je ovdje lijepo?

-          Jer je ovdje prelijepo.

Kroz povijest je bilo mnogo primjera gdje su jaka uvjerenja vrlo brzo podlegla još jačim ekonomskim argumentima. Primjerice, nakon pada Rimskog carstva, prodor Islama na sjever Afrike, bio je potpomognut snažnim poreznim olakšicama. Do tada kršćanska, Afrika se vrlo brzo odrekla svog jedinog boga i prihvatila drugog jedinog boga, u zamjenu za manje poreze.

-          Mi to nikad ne bi napravili. Možeš nas osiromašit koliko hoćeš, ali uvijek ćemo ih tući.

-          A kada bi se okrenulo? Kada bi vas obogatili?

-          Kako to misliš?

-          Industrija propada. Samo turizam vas može izvući. Zašto raditi protiv sebe? Zašto tjerati novac? 

-          Ali, to su naša uvjerenja!

-          Kada bi se neki grad, recimo Split, proglasio svjetskim gradom drugačijih i kad bi svaki građanin dobivao, recimo, 1.000 € mjesečno od ukupnih prihoda, biste li ih mijenjali? 

-          Onda bi… razmislili.

-          Jer bi vam tada bilo ljepše?

-          Bilo bi.  Ali, koga bi onda tukli?

-          Nikoga. Naplaćivali bi sa smiješkom.  A iza njega možete skrivati što god hoćete. Pa čak i svoja uvjerenja. Ako vam od njih još nešto ostane, nakon višegodišnjeg smijanja.