Nivo zagađenja farmaceutskim i kozmetičkim proizvodima približno je jednak zagađenju pesticidima. Znate li uopće što sve popijete u čaši vode?


Ne spadaju samo neupotrjebljeni lijekovi u opasan otpad. ONI UPOTREBLJENI JOŠ SU OPASNIJI, jer o njima niti ne razmišljamo. Osim trovanja organizma, trujemo i okoliš. Do 90% svakog lijeka izlučuje se iz tijela ili POTPUNO NEPROMIJENJENO ili u obliku aktivnih metabolita. Tome treba pridružiti i pregršt opasnih kozmetičkih kemikalija (iz hidratantnih krema, tonika, krema za sunčanje, šampona, pjenušavih kupki i sl.), koje itekako utječu na živčani, dišni i imunološki sustav.
Sigurno vam je jasno da na kraju sve završava u okolišu, odnosno prije ili kasnije u pitkoj vodi. NIVO ZAGAĐENJA FARMACEUTSKIM I KOZMETIČKIM PROIZVODIMA PRIBLIŽNO JE JEDNAK ZAGAĐENJU PESTICIDIMA. Znate li uopće što sve popijete u čaši vode?

Jedno istraživanje u Berlinu otkrilo je značajne količine antibiotika, lijekova za sniženje kolesterola, citostatika i brojnih drugih kemikalija u gradskim izvorima pitke vode. Poseban problem predstavljaju hormonska nadomjesna terapija i dodavanje hormona u stočnu hranu. Kao posljedica ovakvih zagađenja, već su primijećene promjene u reproduktivnoj biologiji riba. Naravno, zagađenje hormonima utječe i na ljude.

PROSJEČAN BROJ SPERMATOZOIDA KOD MUŠKARACA U ZADNJIH JE 50 GODINA PAO NA MANJE OD POLA. Dodatni neželjeni hormoni DOPRINOSE SVE RANIJEM PUBERTETU, ALI POVEĆAVAJU I RIZIK OD RAKA DOJKE I MATERNICE. A to nije sve.

Triklosan iz antibakterijskih sapuna, dezodoransa i sredstava za čišćenje postaje posebno opasan nakon izlaganja suncu i nakon tretiranja klorom. Dakle, prvo perete ruke antibakterijskim sapunom, a KASNIJE SVE POPIJETE, STVARAJUĆI OTPORNOST NA ANTIBIOTIKE UZ MNOGO DRUGIH LOŠIH POSLJEDICA.
Aktivni sastojci antidepresiva Prozaca nađeni su u ribljem mesu. Kako iz dana u dan postajemo sve veći ovisnici o lijekovima, situacija bi se mogla i dodatno pogoršati.

Svaka tableta koju popijete, doprinosi globalnom zagađenju. I nemojte se uzdati u sustave za pročišćavanje otpadnih voda. Oni, u najboljem slučaju, tek djelomično rješavaju problem. Situacija je takva da vodu iz slavine svakako treba filtrirati. Kvalitetni sustavi koštaju, ali narušeno zdravlje košta još više. Kruta realnost.