• Većina hrane uz pravilnu pripremu može se zamrznuti bez problema, a samim zamrzavanjem izgubit će minimalno na kvaliteti i hranjivosti. Kada pripremate hranu za zamrzavanje vrlo je važno da to učinite kako treba kako biste izbjegli prerano kvarenje hrane zbog dehidracije i izloženosti zraku

Iako gotovo svatko danas ima barem mali zamrzivač kod kuće, oni se često ne koriste uopće ili se koriste nepravilno i neefikasno. To je prava šteta, jer zamrzavanje hrane može donijeti znatne uštede u domaćinstvu.

Možete primjerice naići na vrlo povoljne akcije u trgovini ili možete nakupovati namirnice kada im je sezona i kad su najjeftinije, kupiti ih te zamrznuti kako biste ih iskoristili kasnije. Također, zamrzavanje hrane korisno je kada je izgledno da će vam neke namirnice ili gotova jela propasti jer ih nećete stići pripremiti kada ste planirali.

Većina hrane uz pravilnu pripremu može se zamrznuti bez problema, a samim zamrzavanjem izgubit će minimalno na kvaliteti i hranjivosti. Kada pripremate hranu za zamrzavanje vrlo je važno da to učinite kako treba kako biste izbjegli prerano kvarenje hrane zbog dehidracije i izloženosti zraku. Istisnite što je više zraka moguće iz plastičnih vrećica i posuda. Možete se poslužiti i slamčicom te isisati višak zraka, no pripazite da ne udahnete i nešto više od zraka. Vrećice sa smrznutom hranom slažite ili horizontalno ili vertikalno da bi zauzeli što manje mjesta. Iz istog razloga, umjesto okruglih posuda koristite pravokutne.

Kada zamrzavate voće, imajte na umu da ono mora biti potpuno zrelo, u protivnom neće imati dobar okus. Smrznuto voće nakon odmrzavanja najbolje je iskoristiti za kuhanje jer će biti kašasto.

Povrće se zamrzava tako da ga se prethodno kratko blanšira, potom stavi u hladnu vodu, ocijedi i zatim zamrzne u vrećicama. Bez problema možete zamrznuti i svježe začine poput peršina, bosiljka i sl., možete ih zamrznuti i u posudi za led s vodom pa koristiti kockicu po kockicu kad vam zatreba.

Novosmrznute namirnice i gotova jela uvijek stavljajte dublje u zamrzivač, a starije stavite u prednji plan kako biste izbjegli propadanje hrane – na smrznute stvari još je lakše zaboraviti nego na svježe.

Obavezno označite pakiranja smrznute hrane – vodootpornim flomasterom napišite točno što se nalazi u paketu i kada je smrznuto. Kraj zamrzivača držite papir na kojem ćete voditi evidenciju svega što ulazi i izlazi iz zamrzivača. Na taj način moći ćete lakše planirati obroke.

Nastojite da vam zamrzivač uvijek bude pun (ne prekrcat) jer će efikasnije raditi i trošiti manje energije za hlađenje. Ako nemate s čime popuniti zamrzivač, napunite ga vrećicama s običnom vodom ili stiroporom.