• Poželjno je da se oko odabira sredstva konzultirate s vašim veterinarom koji poznaje navike vas i vašeg psa i upoznat je s eventualnim zdravstvenim problemima vašeg ljubimca, pa će vas i najbolje savjetovati

Čitanje uputa na sredstvima čija je namjena zaštita naših ljubimaca od vanjskih parazita, vrlo je važno. Iako se ova sredstva prodaju u trgovinama za ljubimce, a ne kao lijekovi u ljekarnama, to ne znači da su bezopasna.

Poželjno je da se oko odabira sredstva konzultirate s vašim veterinarom koji poznaje vaše navike kao i navike vašeg psa i upoznat je s eventualnim zdravstvenim problemima vašeg ljubimca, pa će vas i najbolje savjetovati.

O zaštitnim sredstvima u obliku ampula već smo pisali, a zaštitna sredstva u sprejevima također su vrlo efektna, no važno je naglasiti da se sprej mora pravilno koristiti.
Ukoliko vašeg ljubimca malkice posprejate, kao da koristite dezodorans u spreju, zaštita neće biti djelotvorna. I na ovim sredstvima je točno napisano koliko se spreja mora utrošiti na psa, odnosno mačku, ovisno o njihovoj veličini.

Obično je navedeno koliko puta treba špricnuti sprej za određenu tjelesnu težinu životinje. Pumpica na vrhu bočice napravljena je na način da pri jednom pritisku propusti točno određenu količinu sredstva.

Odabir zaštite ovisit će dakako i o specifičnostima nekih krajeva. Tako je u južnoj Dalmaciji potrebna i zaštita od papatača koji prenose uzročnika lišmanioze, a u Istri zaštita od komaraca koji prenose uzročnika dirofilarioze.

Neki vlasnici preferiraju zaštitnu ogrlicu. Ovakav vid zaštite je u redu za pse i kućne mace, no ne bih ga preporučila za mace koje idu slobodno van. Ukoliko ogrlica ima sigurnosnu kopču koja će se otkopčati ako  negdje zapne, onda nema opasnosti. Svakako provjerite je li ogrlica vodootporna. Imate li psa koji se često kupa u moru ili rijeci, ili macu koja je vani i po kiši, morate biti sigurni da će ogrlica zadržati djelotvornost unatoč močenju.