Energetsko certiciranje je postupak koji se provodi u skladu sa Pravilnikom o energetskom certificiranju zgrada i smiju ga provoditi samo osobe ovlaštene od strane Ministarstva graditeljstva


Prilikom dobivanja energetskog certifikata ono što upada u oči su energetski razredi, niz znakova i boja na prvoj strani dokumenta. Energetski razred zgrade je indikator energetskih svojstava zgrade. Postoji 8 energetskih razreda, od A+, A, B, C, D, E, F, i G, s time da A+ označava energetski najpovoljniji, a G energetski najnepovoljniji razred.

 Da li kao kupac stana od prodavatelja imam pravo tražiti energetski certifikat? Da, to je i jedan od ciljeva da kupac zna što dobiva, tj. koliko je njegov budući stan kvalitetno napravljen sa energetske strane i gdje će mu režijski troškovi za potrošnju energije biti manji. 

Energetsko certificiranje će doprinijeti regulaciji tržišta nekretnina te potaknuti investitore na kvalitetniju gradnju i korištenje boljih materijala.
Za prodaju nekretnine bez energetskog certifikata zgrade donesena je odredba kojom se kazna povećava na iznos do 100.000 kuna.

Energetsko certiciranje je postupak koji se provodi u skladu sa Pravilnikom o energetskom certificiranju zgrada i smije ga provoditi samo ovlaštene osobe od strane Ministarstva graditeljstva, koje moraju biti inženjeri arhitektonske, građevinske, elektrotehničke ili strojarske struke.

Postupak izdavanja energetskog certifikata novogradnji je jednostavan, odnosno potrebno je dostaviti ovlaštenoj osobi glavni/izvedbeni projekt, te završno izvješće glavnog nadzornog inženjera.
Kod postojećih objekata postupak izdavanja energetskog certifikata je složeniji. Da bi se mogao izdati energetski certifikat potrebno je provesti postupak energetskog pregleda građevine. To je niz aktivnosti koje uključuju pregled postojeće projektne dokumentacije, usporedba sa stvarnim stanjem (obvezan je izlazak na objekt), provođenje dodatnih i pomoćnih izmjera i snimaka, prikupljanje podataka o potrošnji energenata i vode, izrada izvješća o energetskom pregledu. Tek tada se može izdati energetski certifikat. energetski certifikat postojeće građevine je posljedica provedenog energetskog pregleda.

Obveznike provođenja najviše zanima cijena izdavanja, a ona je ovisna da li se radi o novogradnji ili postojećem objektu, ovisi o veličini objekta. Cijene su propisane Pravilnikom Ministarstva i javno su dostupne na njihovim stranicama (www.mgipu.hr)