U nekim zemljama, primjerice u SAD-u, cijepljenje protiv tuberkuloze uopće se ne provodi, ali je pobolijevanje jednako ili manje nego u zemljama gdje je to u obaveznom programu. Štoviše, nedostaju konkretni dokazi da cjepivo uopće djeluje.
Može se reći da su obavezna cijepljenja podijelila Europu. Onaj zapadni dio već neko vrijeme dopušta slobodu izbora. Drugim riječima, tamo roditelji ne moraju cijepiti svoju djecu ako to ne žele. I u Hrvatskoj su inicijative u tom pravcu sve učestalije, ali zdravstveni djelatnici žilavo brane stečevine iz prošlosti. Kažu da bi nas bez cijepljenja pokosile epidemije (strah od bolesti ili strah od promjena?). Međutim, izgleda da su stare dogme na klimavim temeljima. Već neko vrijeme se zna da su necijepljena djeca općenito zdravija kasnije u životu. To se pogotovo vidi kod raznih infekcija, alergija, astme i još nekih bolesti. Zapravo, saznanja se množe svakodnevno.
Nisam siguran ni da se panika oko ospica smirila. Govori se o epidemiji, iako ju nitko službeno nije proglasio. I sada je to najednom jako opasna bolest, mada smo je nekada u djetinjstvu skoro svi preboljeli. I nikome ništa nije bilo. O pravoj opasnosti bi se moglo štošta progovoriti. Recimo, u SAD-u nije bilo smrtnog slučaja zbog ospica u zadnjih 10 godina. Istovremeno, 111-ero djece je umrlo zbog posljedica cjepiva protiv ospica. Riječ je o slučajevima za koje su na sudu isplaćene pozamašne odštete. Dakle, jesu li opasnija cjepiva ili bolest? Prema jednom interesantnom istraživanju, miševe su podijelili u dvije grupe. Polovicu su cijepili, a polovicu ne. Onda su svima u hranu uveli određene toksine. Cijepljena grupa nije preživjela, a kontrolna je. Jesu li cjepiva sigurna ili opasna? Ugrožavaju li imunitet?
Znate li da je ovosezonsko cjepivo protiv gripe u stvarnosti zaštitilo tek 3% cijepljenih? Znači, zaštite gotovo da nije ni bilo. Kažu da je virus mutirao više od očekivanja. Ali je zato, prema engleskim izvorima, nuspojava bilo više nego inače. Koliko je zaštitna funkcija uopće realna?
Većina bi se zaklela da je cjepivo protiv tuberkuloze jedno od najpotrebnijih. Ali, sumnje su tu još izraženije. U nekim zemljama (recimo u SAD-u) ovo se cijepljenje uopće ne provodi, ali je pobolijevanje jednako ili manje nego u zemljama gdje je to u obaveznom programu. Štoviše, nedostaju konkretni dokazi da cjepivo uopće djeluje. Nema epidemije zbog necijepljenja?
Prije 20 ili 30 godina antivakcinacijski pokreti bili su iznimno rijetki, a zagovornici takvih ideja bili su čudaci. Malo tko se usudio zadirati u medicinsku „svetu kravu“. Sada se situacija strelovito mijenja. Borba za pravo slobodnog izbora kulminirat će ove nedjelje (10. svibnja), kada će se održati prvi veliki javni protesti protiv sadašnjeg vakcinacijskog režima u nekoliko hrvatskih gradova. Znam da će neki tome skandirati, dok će se drugi zgroziti. Kao što je i korištenje abortiranih ljudskih fetusa u nekim cjepivima za neke posve normalno, dok će se drugima zgaditi život. Da je neopredijeljenih iznimno malo, to je valjda svima jasno.