Mnoge infekcijske, imunološke i neoplastične bolesti kao i urođeni defekti te pogrešna prehrana mogu direktno ili indirektno dovesti do oštećenja bubrega. Bez obzira na uzrok koji je izazvao primarno oštećenje bubrega, pravilna prehrana kod ovog stanja vrlo je važna kako bi se zaustavila ili barem usporila progresija oštećenja, a time produžio život i poboljšala kvaliteta života oboljele životinje. Jednom kada je bubrežna funkcija smanjena u toj mjeri da više ne može održavati homeostazu javljaju se klinički znakovi zastoja bubrega.
Kada dođe do oštećenja bubrežnog parenhima , preostali zdravi nefroni preuzimaju na sebe posao onih oštećenih, međutim ne mogu nastati novi nefroni. To znači da svaki preostali nefron postaje za toliko opterećeniji koliki je opseg oštećenja bubrega.
Sa ovom bolešću srećemo se uglavnom kod starijih životinja, češće u pasa nego kod kuja, a kod mačaka je kronični zastoj bubega najčešći uzrok uginuća.
Klinički znakovi su nespecifični i raznoliki, a ponekad se klinička slika razvija vrlo polako tokom nekoliko mjeseci. Simptomi su vrlo različiti ovisno o tome da li se radi o akutnom ili kroničnom zatoju bubrega. Kod akutnog zastoja simptomatologija je dramatičnija , ali u pravilu je bolja prognoza (ovisno o uzroku) ukoliko su simptomi prepoznati na vrijeme. Kod kroničnog zastoja bubrega jedan od prvih znakova je pojačana žeđ i učestalije mokrenje, no kako se te količine povećavaju polako, vrlo često vlasnici ne primjete promjenu. Kada jednom dođe do uremije bolesna životinja je depresivna, ne jede, povremeno povraća ,dolazi do dehidracije, ponekad se pojavljaju neurološki ispadi.
Poremećaj funkcije bubrega lako ćemo dijagnosticirati iz krvi kontrolom određenih parametara. Neovisno o uzroku koji je doveo do oštećenja bubrega, kod odabira prehrane za tako bolesnu životinju postoje osnovna pravila. Hrana mora sadržavati dovoljno kalorija da održimno optimalnu tjelesnu težinu psa ili mace, dakle da ne dođe do mršavjenja. Udio bjelančevina u obroku mora biti smanjen kao i udio natrija i fosfora. Tako zahtjevan obrok teško je pripremiti kod kuće, pa uvijek preporučimo neku od gotovih hrana za pse i mačke koje su točno izbalansirane upravo na ovaj način. Ponekad je teško privoliti bolesnu životinju da uzima samo dijetnu hranu, no kod bubrežnih bolesti stroga dijeta je imperativ. Druge terapije praktički i nema pa je kontrolirana prehrana u ovom slučaju lijek.
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Ovaj francuski specijalitet priprema se od choux tijesta, odnosno kuhanog tijesta od kojeg se rade profiteroli, princes krafne i ekleri, dok je craquelin prhko tijesto koje se dodaje prije pečenja. Tijekom pečenja popuca i zaslužan je za hrskavu notu. Danas malo tko ima volje i vremena pripremati ovaj desert, ali kad ga jednom isprobate, poželjet ćete ga raditi svaki tjedan!