Zemlja je izvor svih minerala, potrebnih za svakodnevni život (kalcij, natrij, cink, željezo…). Biljke ih absorbiraju kroz vodenu otopinu i uskladištuju kao kompleksne substance u korijenu, lišću, stabljici i plodovima. Zbog toga, sav biljni svijet obiluje mineralima. Naravno, tko ih više jede, više će ih i ugraditi u svoja tkiva. Svi biljožderi to znaju, jer ih je majka Priroda tome naučila. Za ljudsku rasu još uvijek traje rasprava u visokim naučnim krugovima da li smo stvoreni kao biljožderi ili svežderi. Odgovor ne očekujte tako brzo. U međuvremenu, jedno je sigurno: SVI ONI, KOJI PREFERIRAJU BILJNU HRANU, DALEKO RJEĐE PATE ZBOG NEDOSTATKA ODREĐENIH MINERALA.
Željezo je svijet za sebe. Uzimanje preparata željeza toliko se udomaćilo, da je to jedna od najčešćih terapija u okviru ordinacija opće medicine. Anemije se, općenito, vrlo slabo istražuju, tako da se anemičnog čovjeka ostavlja u čvrstom uvjerenju da će mu tablete željeza izliječiti bolest. Nažalost, i TRUDNOĆA SE OBIČNO TRETIRA KAO ANEMIJA. Ne bih rekao da je trudnoća bolest koju bi trebalo liječiti. Rađanje djeteta je sretan trenutak, a ne vrhunac “bolesti”.
Počnimo redom… Željezo je sastavni dio hemoglobina (krv), mioglobina (mišići) i brojnih encima. Tijelo žene sadrži oko 2,2 g željeza. Smatra se da za potrebe fetusa i majke treba priskrbiti još 1 g. Organizam se adaptira na način da se absorpcija željeza povećava za čak 9 puta u odnosu na normalno stanje, i to počevši oko 12. tjedna trudnoće. Tjelesni stroj vuče sjajne poteze. I sve je vrlo logično i jednostavno, zar ne? Prema nekim izvorima, preporuča se 5 mg dodatnog željeza dnevno, posebno u drugoj polovici trudnoće. Biljna hrana zadovoljava i premašuje ove potrebe. Pa ipak, MNOGE ŽENE PREFERIRAJU JETRU I DRUGE ŽIVOTINJSKE DIJELOVE, jer su im rekli da će tako najlakše izbjeći probleme. Znate, svašta se govori, ali činjenica je da slađenje mesom stvara niže vrijednosti željeza u krvi nego standardna vegan-prehrana. Razloga ima više. VEGANI, U PRAVILU, DOBIVAJU VIŠE VITAMINA C U SVOJOJ HRANI, što povećava iskoristivost željeza. Isto tako, zdrava prehrana obično isključuje mliječne proizvode, stimulirajuće čajeve i crnu kavu. A upravo ovi proizvodi smanjuju absorpciju željeza i eventualno vode k anemiji. Tablete željeza spremno se prihvaćaju, a na eliminaciju štetnih namirnica rijetko tko pomišlja.
Kliničke studije ne opravdavaju korištenje tableta željeza u trudnoći. Štoviše, dodaci mogu učiniti i štetu. Tako može doći do smanjene iskoristivosti cinka u crijevima. Još češći su problemi s probavnim traktom (dodatno željezo djeluje, u najmanju ruku, iritirajuće), pa se javljaju začepljenost, crna stolica, mučnina i povraćanje. Visoke vrijednosti hemoglobina stvorit će sličnu kliničku sliku kao i niske. NEKA PREREVNOSNA TRUDNICA MOGLA BI SE TOLIKO PREDOZIRATI, DA DIJETE NE MOŽE PREŽIVJETI OVAKO VISOKU KONCENTRACIJU. Dobro, ovakva životna ugroženost je rijetka, ali ne i nepoznata. Ugledni British Medical Journal objavio je nedavno vrlo intrigantan prilog, u kojem se nešto niže vrijednosti željeza u krvi trudnica ne povezuju više s bolešću. Dapače, TO JE ZNAK DOBROG ZDRAVLJA, JER UKAZUJE NA DOBRU EKSPANZIJU VOLUMENA KRVI. Drugim riječima, sve je u najboljem redu. Dodatno željezo, a pogotovo transfuzije krvi (koje se nekada daju anemičnim trudnicama) nisu bezazleni i povećavaju rizik od preranog rađanja. ČISTO SUMNJAM DA JE PRIRODA NAMIJENILA ŽENAMA RUTINSKE TABLETE I IZMJENE KRVI, KAKO BI OSTALE ZDRAVE TIJEKOM TRUDNOĆE.
Veliki proizvođači hrane nanjušili su odličan “mineralni” biznis. U pitanju je varka “ukloni pa vrati”. Procesom rafiniranja žitarica i drugih vrsta hrane, minerali se naprosto uklanjaju. Kako potrošači ne bi bili zakinuti, osiromašeni proizvodi se “obogaćuju” ranije oduzetim mineralima, što je uvijek više nego vidno označeno. MI BRINEMO ZA VAS! No, minerali vraćeni na neprirodan način nisu jednako dobri kao oni iz originalne strukture. Kada bi lubenicu dehidrirali i kasnije joj vratili svu vodu, što biste dobili? Sve isto kao prije? Dobro, nakon najnovije zaluđenosti raznolikim genskim senzacijama ništa više nije nemoguće.Možda će jednom lubenice rasti na stablu poput jabuka, a možda će lubenični sok vremenom poprimiti mliječne karakteristike. Da ne bi ponestalo kalcija, dakako.