Hladniji i kraći dani svakako unose promjene u našu svakodnevnu rutinu, pa tako i u onu vezanu za naše ljubimce. Šetnje sa psom se skraćuju i pomiču u ranije poslijepodne, kako bismo uhvatili barem malo danjeg svijetla. Vikend šetnje također su kraće, jer je dan kratak pa se rijetko tko odlučuje na cjelodnevni izlet. Ove godine zima je za sada zaista topla, pa se te promjene za sada ne osjete kao za zaista hladnih, burnih i kišnih dana.
No, naši psi ne bi se bunili da ih šetamo jednakim intenzitetom i kada je vrijeme ružno. Njima naime, hladnoća, posebno ova pitoma, primorska, ne smeta naročito. Ukoliko je pas u šetnji aktivan, ako hoda ili trči uz vlasnika ili se zabavlja lopticom ili igrom sa drugim psom, sigurno mu neće biti hladno. Smrznu se uglavnom vlasnici i to oni koji sjede ili stoje dok se psi igraju. Dakle, rješenje leži u tome da vi kao vlasnici budete jednako aktivni kao i vaš pas. Hladnoću će psi podnijeti mnogo bolje nego ljetnu vrućinu, pa je ovo zapravo idealno vrijeme i za duže šetnje.
Ukoliko se odlučite za šetnju na snijegu, obratite pažnju na nakupljanje leda među prstima, posebno kod dugodlakih pasa. Ponekad se naprave takvi grumeni leda i dlake da psu otežavaju kretanje. Pomognite mu malo, tako da odlomite komadiće leda.
Igra sa grudom snijega nije opasna, zdrav pas, u dobroj kondiciji ne bi smio snositi nikakve posljedice od toga što je pojeo malo snijega. U vrijeme zime, naše su šume ipak više blatnjave nego snježne, pa preporučujem da se u šetnju nosi četka ili češalj posebno ako imate psa sa dužom dlakom. Pas se u šetnji relativno brzo suši, pa se četkanjem može odstraniti većina blata sa dlake, posebno sa nogu. Dobro će doći i vlažan ručnik kojim ćete psu obrisati šape prije ulaska u auto.
Ukoliko je pas naviknut da se vozi u transporteru (popularno to zovemo box), neće biti većih problema. Inače smatram da je to dobra stvar i što se tiče sigurnosti, kako vozača tako i psa, i što se tiče praktične strane putovanja sa psom. Kada je pas navikao na vožnju u transporteru, sam će skočiti u njega, jer već zna da je to njegovo mjesto, a vi ne morate razmišljati o blatnjavim tragovima po zadnjem sjedištu u autu, niti morate namještati nezgodne presvlake za sjedala koje uvijek nekako skliznu sa pravog mjesta...
Što se tiče malenih kratkodlakih pasa, koji se često tresu ne samo od hladnoće već i od uzbuđenja, nije loše da imaju zimsku garderobu. Danas su na raspolaganju cijele modne kolekcije odjeće za pse, pa će svatko naći nešto što mu odgovara. Kaputići nisu samo šminka, kada je jako hladno, naše kućne maze osjećati će se ugodnije ako su obučene. Jednako važi za kabanice koje šetnju za kišna vremena čine sasvim prihvatljivom. Ukoliko vaš pas na snijegu nosi kaputić, jako je važno da mu ga skinete ako se smoči jer onda potpuno gubi svoju funkciju i umjesto da ugrije psića, još će ga dodatno ohladiti.
Psima koji žive vani treba već u jesenskim mjesecima ponuditi kvalitetan i obilniji obrok nego ljeti kako bi se dobro pripremili na zimu. Neka dno kućice bude podignuto barem 10 centimetara od tla. Ako u kućici postavite pregrade iza koje se pas može skloniti da nije na izravnom udaru hladnog zraka, bit će mu ugodno i toplo. Isto važi za okolokućne mace. Ako ih dobro pogledate, vidjet ćete da su se već sada sve fino zaokružile, nakupile masnog tkiva kako bi lakše preživjele zimu.
Ukoliko imate priliku, pomognite vanjskim macama tako da napravite pokoju kućicu u koju bi se one mogle skloniti kada je jako hladno... Kućica je slična onoj za ptice, samo nešto veća, a poželjno je da je uzdignuta barem jedan metar od tla. Mace će se rado zavući unutra, posebno ako je tamo nagurana i kakva topla stara krpica....
I, na kraju, šetajte pse isto kao i za lijepih sunčanih dana. Njima je svejedno koje je godišnje doba - glavno da se negdje ide.