Posljednjih nekoliko godina je na domaćem tržištu kapitala uglavnom bilo u znaku rasta cijena i prometa koji se ostvaruju na tom tržištu. Iz godine u godinu, cijene dionica su obarale rekorde a promet je bio sve veći i veći… Kraj prošle i cijela ova godina uglavnom su u znaku promijenjenog trenda koji je značajno utjecao ne samo na visinu cijena i negativne prinose koji su postali svakodnevna pojava kod investitora, nego i na visinu realiziranog prometa na burzi.
Ako se analizira promet Zagrebačke burze u prvoj polovici ove godine, vidiljivo je da je  bio značajno manji nego u prethodnom polugodištu, a najveći pad se bilježi  kod trgovine obveznicama. Promet dionicama bio je manji za oko 10 posto (cca milijardu kuna).
Ukupni promet ostvaren u prvih šest mjeseci ove godine iznosio je 18,5 milijardi kuna ili 39,6 posto manje nego u zadnjih šest mjeseci prošle godine. Kod redovnog prometa dionicama pritom se bilježi pad od 9,8 posto, na 9,9 milijardi kuna, dok je redovni promet obveznicama bio manji za 52 posto i iznosio je nešto više od 111 milijuna kuna.
Značajno su smanjeni i prijavljeni i institucionalni promet, koji se također odnose na trgovanje obveznicama, pa je tako prijavljeni smanjen za 60,4 posto, na 703 milijuna kuna, a institucionalni za 58,7 posto, na 7,12 milijardi kuna. Prvo polugodište ove godine završilo je po većini pokazatelja negativno, npr. vrijednost dioničkog indeksa Crobex u tom razdoblju smanjena je za 31,5 posto, a obvezničkog Crobisa za 1,2 posto. Tržišna kapitalizacija Burze umanjena je za 27,7 posto ili više od 10 milijardi kuna u odnosu na drugi kvartal prošle godine što je posljedica  pada cijena većine vrijednosnica koje kotiraju na Zagrebačkoj burzi, uključujući i sve najlikvidnije dionice u tom razdoblju.
Tako je cijena dionica Telekoma kojom je u prvih šest mjeseci ove godine ostvareno više od 1,3 milijarde kuna prometa, smanjena za 22,6 posto, dok su dionice Atlantske plovidbe, uz više od 800,5 milijuna kuna polugodišnjeg prometa, pojeftinile za gotovo 30 posto.
I cijene ostalih dionica koje spadaju među 20 najtrgovanijih u prvom polugodištu bilježe osjetno smanjenje prema drugoj polovici prošle godine, a predvode ih dionice Končar elektroindustrije, čija je cijena pala za 45,9 posto te dionice Vira, sa smanjenjem cijene za 41,6 posto
Znatno umjereniji pad, od 7,8 posto, zabilježile su dionice Ine, kojih je u tom razdoblju protrgovano za 761,3 milijuna kuna, dok su dionice Instituta građevinarstva Hrvatske izgubile na vrijednosti 32,1 posto.