20.04.2006.
Zubna anestezija
Da li kemikalijama, koje zubari stavljaju u naša usta,možemo vjerovati? Da li briga za zube ostavlja neočekivane i nepoželjne „repove“? Gdje prestaje skrb, a počinje noćna mora? Recimo, „čudesna“ svojstva fluora po pitanju prevencije karijesa još uvijek su duboko ukorijenjena, ali nemaju ozbiljnu znanstvenu podlogu. Vrlo uvaženi naučnici govore o čistoj manipulaciji. UPOTREBA FLUORA POVEZUJE SE S KRHKIM KOSTIMA I RAKOM. Još gore je stanje s amalgamskim plombama. Multipla skleroza i Alzheimerova bolest samo su neke od mogućih posljedica žive u ustima. (Jeste li sigurni da dio krhotina plombi niste progutali?) Bez obzira na sve, većina zubara će vam još uvijek zalijevati kutnjake u živu i čudit će se ako poželite drugačije. ZAR NE ZNATE DA SU AMALGAMSKE PLOMBE ČVRŠĆE? No, ako su fluor i amalgami već vrlo dobro poznati otrovi, o zubnim anesteticima ne govori se puno. Pogotovo ne loše. A možda bi i trebalo...Prema jednoj analizi Britanske homeopatske zubarske asocijacije, malo „klasičnih“ zubara zna za potencijalne opasnosti zubnih anestetika. Recimo, ne bi se smjeli davati starijim osobama narušenog zdravlja. Osobe s kardiovaskularnim bolestima trebaju biti podvrgnute osobitom nadzoru nakon svake injekcije. Isto važi i za djecu.
U smjesama za zubne anestetike redovito se koristi anilin, inače NEOPHODAN U PROIZVODNJI GUME, LAKOVA I FOTOGRAFSKIH KEMIKALIJA. Slični spojevi iz iste grupe su benzen, fenoli i naftalen. Koriste se za pesticide i sredstva za čišćenje. Zna se da uništavaju koštanu srž i srozavaju imunitet. Prema istraživanju dr Nickela, ANILINI SU NEUROTOKSINI I DJELUJU KANCEROGENO. Češća pojava raka mokraćnog mjehura kod radnika koji barataju anilinskim bojama medicinski je potvrđena. Znate li kako na sve to reagira medicinska struka? ANILIN U ANESTETIČKOJ SMJESI POSTAJE BEZOPASAN, A IONAKO SE U CIJELOSTI IZLUČUJE IZ TIJELA. (Gotovo jednako klimavo objašnjenje važi za amalgamske plombe.) Ove tvrdnje nisu znanstveno dokazane. Zapravo, sve je bazirano na jednoj studiji, gdje je 10% unijetog anestetika kasnije pronađeno u mokraći. Iz toga se izvukao zaključak da je i sudbina ostatka ista. Nažalost, bilo kakvi dokazi o izlučivanju preostalih 90% anestetika ne postoje. MOŽDA SE SVE RASPOREDILO PO ORGANIMA? Uz to, znamo da je unošenje injekcijom najnezdraviji način ubacivanja bilo čega u organizam, jer se tako zaobilaze svi obrambeni mehanizmi. Da bi bilo jasnije o čemu se radi, napravit ću usporedbu s duhanom, u kojem se također nalaze anilini. No, MORALI BI SVAKOG DANA POPUŠITI 20 CIGARETA BEZ FILTERA, I TAKO VIŠE OD 150 GODINA, DA BI IZJEDNAČILI DOZU ANILINA KOJU DOBIJETE PUTEM JEDNE JEDINE ANESTEZIJE KOD VAĐENJA ZUBA. To je prava mega-doza, koja daleko nadmašuje dozvoljeni dnevni unos. Kada su radili detaljnu analizu 30 bolesnika od raka u jednoj lokalnoj bolnici, utvrdili su da je svaki od njih prošao više anestetičkih postupaka u usnoj šupljini nego je to uobičajno. Ako i ne dođe do razvoja karcinoma, simptomi trovanja anilinom vrlo su ozbiljni: konvulzije, srčana aritmija, alergije i još štošta. Da li vas je netko nekada upozorio na navedene moguće nus-pojave? Jasno mi je da zubarske intervencije znaju biti bolne. Ne živimo u kameno doba i nitko ne želi trpjeti, ako baš ne mora. Zapravo, PREPORUKA JE DA SE ANESTEZIJA NE KORISTI NEREZONSKI. Bolje ju je izbjegavati kod plombiranja i sličnih radova, koji nisu toliko neugodni. Neki američki holistički zubari ne koriste više anestetike na bazi anilina, već intravenozni Demerol. Koliko će ovakva praksa zaživjeti, ostaje da vidimo.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?