Sve namirnice koje imaju glikemijski indeks iznad 50 trebalo bi izbjegavati ili makar znatno ograničiti


Oko zdravlja usne šupljine kruže razne priče i pričice. Recimo, zubi se neće kvariti ako ih svakodnevno dugo i pravilno četkamo više puta (po mogućnosti, iza svakog obroka), ne zaboravljajući pri tome na zubni konac i zubnu pastu s fluorom. Vjerujete li da premazivanje kutnjaka kod djece pomaže? Naravno da je neka osnovna higijena potrebna (mada će vam prerevnosno četkanje možda i dodatno stanjiti zubnu caklinu), ali to je kao da žlicom pokušavate prekopati brdo. Činjenica je da se mnogima zubi nastavljaju kvariti bez obzira na četkanje ili zalijevanje u plombe. A to je zato što su to samo privremene mjere maskiranja daleko dubljeg problema (slično kao što paracetamol neće izliječiti virozu, već samo privremeno kamuflirati neke simptome).

Plak i štetne bakterije će se jako brzo vratiti, nastavljajući izjedati ono što je preostalo. Poznato je da su konstantni karijesi ili paradentoza svojevrsne rak-rane, koje će se kad-tad odraziti na ukupno zdravlje. Jedina ispravna prevencija je stvaranje situacije pri kojoj se zubi neće kvariti. Ili će se znatno manje kvariti. Srećom, i to je moguće.

Prvo razmotrite što stavljate u usta. Neće biti lako ako ste tvrdokorni ovisnici o šećeru. To razara najviše, bez obzira na rigorozno pranje. Puno bolji nisu niti bijeli kruh, bijela riža, krumpir ili piva. Ako ste u dilemi što je dobro, a što nije, pronađite tablicu s glikemijskim indeksima (GI) pojedinih namirnica. Sve što ima GI iznad 50 trebalo bi izbjegavati ili makar znatno ograničiti.

Bolesti zuba i desni osobito su povezane s manjkovima vitamina C i D, koenzima Q10, omega-3 masnih kiselina i kalcija. Pušenjem zagađujete cijelu zonu, a tako i znatno ograničavate dotok kisika u zube i desni. Pušenje i paradentoza su bliski prijatelji. Razrastanju štetnih bakterija pogoduju i pojedini lijekovi, a naročito kontracepcijske pilule, antidepresivi, lijekovi za visoki krvni tlak i brojni preparati protiv prehlade. Stres reducira količinu sline u ustima i stvara snažno kiselo okruženje, što uvijek nastojimo izbjeći. Slično se događa i kod depresije. Pokazalo se da i amalgamske plombe (osim što truju mozak i druge dijelove tijela) nepovoljno utječu na desni. U zadnje vrijeme sve više se čuje da (doslovno) kuhanje zuba pod drilom zubarske bušilice također ne prolazi bez posljedica.

U sljedećem broju više o nekim konkretnim preventivnim mjerama za očuvanje zubnog zdravlja. Koje sistemske bolesti riskirate zbog karijesa?

Kliknite ovdje za tablicu s glikemijskim indeksima.