Američki dolar je ponovno iznad 5 kuna. Posljednji puta je tu bio početkom veljače ove godine. Očekivanja da će Američka središnja banka zbog sve jačeg rasta američke ekonomije uskoro podignuti ključnu kamatnu stopu na dolar u kombinaciji s vrlo teškom gospodarskom situacijom u euro zoni i Velikoj Britaniji, navela je investitore na snažnu kupovinu dolara. Na prošlotjednoj sjednici Europske središnje banke, njezin predsjednik g. Trichet, je eksplicitno rekao da  za sada nemaju u planu spuštanje kamatne stope na euro. Visoka kamatna stopa na euro zasigurno negativno utječe na gospodarsku aktivnost euro zone, no kako je primarni cilj Europske središnje banke stabilnost cijena mala je vjerojatnost da će kamatna stopa na euro biti uskoro spuštena. Nekako ispada da se američki FED puno bolje pripremio za globalnu krizu, što se ne može reći za Europsku središnju banku i Središnju banku Engleske, koje i dalje drže relativno visoke kamatne stope, od 4,25 posto, odnosno 5,00 posto. Pad prometa u maloprodaji u euro zoni tijekom srpnja, te potvrda kontrakcije (usporavanja) gospodarstva tijekom drugog kvartala dodatno su uzdrmali euro. On je u odnosu na dolar pao ispod 1,4100.
Američkoj valuti pogodovao je i nedavni pad cijene nafte ispod 110 dolara za barel. Niža cijena nafte smanjuje inflatorne pritiske, te direktno utječe na troškove kompanija i gospodarski rast. Posljednji događaj koji je uvjerio investitore da je kupnja američke valute pun pogodak bio je spašavanje, odnosno nacionalizacija, dva najveća hipotekarna diva od strane američke vlade. Freddie Mac i Fannie Mae su zbog krize tržišta nekretnina do danas već otpisali milijarde i milijarde dolara potraživanja, a sada će pod vodstvom države daleko lakše pronaći pravi put ka oporavku. Ipak su oni preveliki da bi propali.
Valuta koje je pored eura, zabilježila velike minuse je britanska funta. Na prošlotjednoj sjednici Središnje banke Engleske kamatna stopa je ostala nepromijenjena. Unatoč činjenici da engleska ekonomija krupnim koracima ide u recesiju čelnike monetarne vlasti Engleske to nije previše zabrinulo. Njihov zadatak je, pogađate, održati stabilnost cijena, odnosno borba protiv inflacije.Visoki dužnosnik britanske vlade Alistair Darling u novinama je izjavio da je engleska ekonomija pred vratima najveće krize u posljednjih 60 godina. Sasvim dovoljan razlog da funta padne iznad 0,81 za euro, odnosno ispod 1,75 u odnosu na dolar. Australski dolar je također pod velikim pritiskom. Usporavanje rasta australske ekonomije i prošlotjedno rezanje kamatne stope sa 7,25 na 7,00 posto, uz veliku vjerojatnost dodatnih smanjivanja oslabile su „Aussie“ u posljednjih mjesec dana za gotovo 8 posto u odnosu na euro, ali i kunu.