Jedan od važnih čimbenika za održavanje zdravlja - tjelesna težina – kod stanovništva je daleko od normalnih vrijednosti
Vjerovali ili ne, naša ordinacija započela je s preventivnim pregledima 2000. godine. U toku pet godina preventivno smo pregledali 10.000 pacijenata duž čitave Hrvatske, pa smo dospjeli i u Vukovar, gdje smo u dva navrata pregledali 500 ljudi. U preventivne preglede ulazilo je snimanje 12 kanalnog EKG-a, spirometrija, mjerenje krvnog tlaka, šećera u krvi te osnovnih parametara u koje su uključeni težina i visina te određivanje indeksa tjelesne mase.
Nakon prve godine rada objavili smo rezultate u pilot projektu "Pomozimo drugima" na 1.000 ljudi koji su obuhvaćeni ovim preventivnim pregledima.
Danas ćemo pregledati osnovne pokazatelje tog ispitivanja i dati također osnovni osvrt na iste. U ovom pilot projektu bili su obuhvaćeni stanovnici iz Primorsko-goranske županije.
Evo osnovnih podataka na 1.000 pregledanih:
Ispitano je 66% žena i 34 % muškaraca koji su imali od 18 do 90 godina, s tim da je najveći postotak ispitanika bio u šestom desetljeću života. Kad je u pitanju tjelesna težina, kod žena se kreće od 49 do 95 kg, a najviše ispitanica ima između 60 i 70 kg. Kod muškaraca najviše ispitanika ima između 80 i 90 kg.
Visina kod žena se kretala sve do 192 cm, a najveći broj ispitanica je između 160 i 170 cm. Kada su u pitanju muškarci, visina se kretala od 160 do 195 cm, a najbrojniji su oni između 160 i 170 cm.
Indeks tjelesne mase je odnos težine i kvadrata visine ispitanika. Broj koji dobijemo uglavnom govori o normalnoj, smanjenoj ili prevelikoj težini ispitanika. Normalnu težinu imaju oni kod kojih se ITM kreće od 18,5 do 24,9 kg/m2
Kod naših ispitanika, kada su u pitanju žene, normalnu težinu je imalo 15,6%, a muškaraca je bilo 28,2%. S izrazito pretjeranom težinom žena je bilo 23,8%, a muškaraca 13,2%. Pothranjenih žena je bilo 0,5%, a muškaraca 0,9%. S umjereno povećanom težinom imali smo kod žena 60,1%, a muškaraca 57,8%.
Kada pogledamo ove podatke, onda je odmah jasno da je jedan od važnih čimbenika za održavanje zdravlja, a to je tjelesna težina, daleko od normalnih. U vrijeme ispitivanja o tom problemu se malo ili gotovo ništa nije poduzimalo od strane šire stručne i društvene zajednice što se u zadnje vrijeme popravilo, mada, prema nekim podacima, problem prekomjerne težine se još više pogoršao, a posebice kod djece i tom pitanju treba posvetiti odgovarajuću pozornost.
To me je navelo i da Vas zamolim da pošaljete svoje podatke kako bi smo mogli utvrditi današnje stanje.
U drugom dijelu pozornost ćemo obratiti na nalaze EKG-a i spirometrije.
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]