Nakon što je postavio novi maksimum u odnosu na američki dolar od 1,6038, euro je kraj tjedna dočekao ispod razine 1,5900. Kako se kroz narednih desetak dana očekuje objava polugodišnjih rezultata vodećih američkih financijskih institucija lako je moguće da zajednička europska valuta ponovo probije razinu 1,6000. Dok američki dolar popušta pod sve jačim pritiscima, investitori se pitaju do koje razine euro može ojačati. Podatak o inflaciji u Njemačkoj ukazuje na sve veći problem rasta cijena i njihovog utjecaja na gospodarstvo. Cijene u Njemačkoj rastu po najvišoj stopi u posljednjih petnaest godina. Zbog činjenice da bi povećanje kamatne stope na euro uvelike usporio gospodarski rast, analitičari smatraju da se Europska središnja banka u borbi s inflatornim pritiscima neće odlučiti na taj potez.
U sličnoj poziciji je i Središnja banka Engleske. Funta je u odnosu na dolar pala na 2,00, dok je u odnosu na euro ispod 0,80. Inflacija i u Engleskoj predstavlja problem. Posljednji podatak o indeksu potrošačkih cijena za lipanj pokazuje porast od 3,8 posto. Koliko je situacija u Engleskoj delikatna pokazuje podatak o rastu nezaposlenosti po najvišoj mjesečnoj stopi u posljednjih šesnaest godina.
Problem inflacije nije zaobišao niti SAD. Rastuće cijene energenata i hrane gurnule su inflaciju tijekom lipnja za dodatnih 1.1 posto, što predstavlja najviši mjesečni porast cijena u posljednjih 26 godina. Na godišnjoj razini cijene su više za 5,00 posto. S tržišta nekretnina u SAD-u, koje je bilo jedan od razloga početka krize financijskog tržišta, krajem tjedna su bila objavljena dva podatka. Prvi se odnosi na količinu započete novogradnje, dok se drugi odnosi na broj izdanih dozvola za gradnju. Oba podatka su bila nešto bolja od tržišnih očekivanja. Tijekom lipnja započeta je gradnja 1,06 milijuna stambenih jedinica što predstavlja mjesečni porast od 9,1 posto. Broj izdanih dozvola je povećan na mjesečnoj razini za 11,6 posto, odnosno izdano je 1,09 milijuna dozvola. Analitičari se slažu da je za potvrdu nekog pozitivnog trenda ipak još malo prerano. Posljednji podatak iz SAD-a kojeg valja istaknuti odnosio se na industrijsku proizvodnju. Ona je na mjesečnoj razini povećana za 0,5 posto, dok su analitičari očekivali rast od 0,1 posto. Paralelno s tim povećana je i iskorištenost kapaciteta na 79,9 posto. Za usporedbu, u vrijeme ekspanzije američke ekonomije iskorištenost kapaciteta je bila iznad 85 posto.
Globalna kretanja nisu zaobišla niti Hrvatsku. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku inflacija je u Hrvatskoj na godišnjoj razini u lipnju dosegla 7,6 posto, odnosno na mjesečnoj razini to je rast od 0,7 posto.