06.04.2000.
Alkohol – regres 39.144,00 kn
Vožnja plod utjecajem alkohol i s tim u vezi uzrokovana šteta trećim osobama najčešći je razlog gubitka prava iz osiguranja od autoodgovornosti. Uz vožnju bez vozačke dozvole to je zapravo i jedini praktični slučaj gubitka osigurateljeve zaštite. Da podsjetimo: u slučaju uzrokovanja štete trećim osobama vožnjom pod utjecajem alkohola, osiguratelj mora oštećenom platiti štetu. No, isplaćenu odštetu ima pravo regresirati od svog osiguranika koji je štetu uzrokovao vožnjom pod utjecajem alkohola. Ovaj regres ima prvenstveno preventivnu namjenu, kako u ostalim zemljama tako i kod nas. Drugim riječima, osiguratelji su svjesni da će vrlo teško regresirati isplaćene odštete (prema podacima osiguratelja regresira se cca 10% od onoga što bi vozači morali platiti). Unatoč tomu ugovorom – uvjetima osiguranja ne odriču se prava na regres, jer i takvo pravo može stimulativno djelovati na pozornost vozača, odnosno destimulirati vožnju pod utjecajem alkohola. Ali, svoje pravo na regres ograničavaju određujući maksimalni iznos kojega mogu potraživati od svog osiguranika koji je uzrokovao štetu pod utjecajem alkohola. Dakle, šteta može biti na pr. milijun kuna, osiguratelj će tražiti iznos koji je u ugovoru o osiguranju određen i ograničen. Konkretno, u sada važećim uvjetima osiguranja od autoodgovornosti, a oni su dio ugovora o osiguranju, regresni iznos je ograničen na 12 prosječnih plaća prema posljednjem izvješću Državnog zavoda za statistiku (članak 3. stavak 3. točka 3. uvjeta).
Prema priopćenju Državnog zavoda za statistiku prosječna mjesečna neto plaća za prosinac iznosi (posljednji poznati podatak) iznosi 3.262,00 kn, što pomnoženo s 12 iznosi 39.144,00 kn.
To je dakle maksimalni iznos do kojeg osiguratelj prema svome osiguraniku ima pravo ići u regres. To posebno naglašavamo jer je u zadnje vrijeme, prema izjavama naših čitatelja, uočena pojava da (neki) osiguratelji traže regres cjelokupne isplaćene štete, a ne samo iznosa koji je kao maksimalan predviđen u uvjetima osiguranja. Također podsjećam na učestalu zabludu vozača koji su uzrokovali štetu trećoj osobi, a nisu bili osigurani: za njih ovo ograničenja regresa ne vrijedi, oni moraju platiti cjelokupan iznos isplaćene odštete.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura