Granično osiguranje može se sklopiti na samom graničnom prijelazu kod ulaska vozilom u Hrvatsku ili kod bilo kojega osiguratelja u Hrvatskoj koji se bavi osiguranjem od automobilske odgovornosti, i to prije nego vozilo uđe u Hrvatsku
Naš čitatelj K.Ć. dočekao je rođaka iz SAD-a, koji je stigao zrakoplovom u Hrvatsku, a, po dobrom starom običaju naših iseljenika, želio je dovesti i svoje američko vozilo (na koje je – kaže – navikao, jer se radi o automatiku i komforu, kojega se ne bi htio odreći ni za vrijeme boravka u Hrvatskoj). Vozilo je poslao brodom, pa ga interesira što naš „Amerikanac“ mora imati kako bi, kad se vozilo iskrca s broda, mogao s njime ući u Hrvatsku. Napominje da je vozilo u SAD-u uredno osigurano i kasko i odgovornost prema trećim osobama.
Nažalost, to što je vozilo osigurano u SAD-u nije dovoljno za ulazak vozilom u Republiku Hrvatsku. Naime, prema Zakonu o obveznim osiguranjima u prometu, vozač koji motornim vozilom ulazi na područje Republike Hrvatske mora imati ispravu o osiguranju koja vrijedi i u Hrvatskoj, a čiju valjanost priznaje Hrvatski ured za osiguranje sukladno međunarodnim sporazumima. Američke police osiguranja nisu isprave koje HUO priznaje dovoljnim dokazom o postojanju valjanog osigurateljnog pokrića eventualnih šteta u Hrvatskoj. Za sada su to samo međunarodna karta osiguranja (zelena karta) ili registarska pločica vozila, ako je vozilo registrirano u zemlji s kojom HUO ima sklopljen ugovor o priznanju registarske pločice kao dokaza o postojanju valjanog osigurateljnog pokrića i u Republici Hrvatskoj.
Vozila koja nemaju jednu od te dvije isprave ne mogu ući u Republiku Hrvatsku (interesantno je da su upravo vozila američkih registarskih oznaka u 2010. činila 45,83% takvih vozila). Kako se pak obveza sklapanja ugovora o osiguranju od odgovornosti za štete koje ta vozila mogu uzrokovati u Hrvatskoj odnosi i na takva vozila, po spomenutom Zakonu jedina mogućnost je da vozači takvih vozila, prije ulaska u Hrvatsku, sklope ugovor o osiguranju od odgovornosti za štete uzrokovane u Hrvatskoj uporabom toga vozila (skraćeno: granično osiguranje).
Granično osiguranje vlasnik/vozač ili pak naš čitatelj može sklopiti na samom graničnom prijelazu kod ulaska vozilom u Hrvatsku, a može to učiniti i kod bilo kojeg osiguratelja u Hrvatskoj koji se bavi osiguranjem od automobilske odgovornosti, i to prije nego vozilo uđe u Hrvatsku. Kontrolu ispunjavanja uvjeta za ulazak vozilom u zemlju, dakle, postojanje osigurateljnog pokrića, vrše pogranični policajci, koji će vlasnika/vozača i uputiti gdje može sklopiti ugovor o osiguranju od automobilske odgovornosti.