• U pravilu, poduzetnik samostalno utvrđuje očekivani vijek uporabe. Prema vijeku uporabe izračunava se stopa amortizacije. No, kako ne bi došlo do zloupotrebe „samostalnih tumačenja“ u smislu smanjenja porezne obveze, propisane su najviše stope amortizacije

Amortizacija je postupak postepenog pretvaranja vrijednosti dugotrajne imovine u trošak.
U kojem razdoblju? U razdoblju očekivanog korištenja/trajanja te pojedine imovine. Tako, ukoliko je očekivano vrijeme korištenja imovine npr. 20 godina, a uloženo je milijun kuna, postepeno će se amortizirati u trošak tijekom slijedećih 20 godina (godišnja stopa amortizacije tada je 5%). U konkretnom primjeru, godišnji trošak amortizacije iznosio bi 50.000 kuna (1.000.000 kn x 5%). Kao što vidimo iz primjera, osnovica za obračun amortizacije je nabavna vrijednost (bez PDV-a, ako poduzetnik ima pravo na pretporez).

Ekonomski gledano, amortizaciju možemo objasniti kao „trošenje imovine“ čime njena vrijednost opada. Porezno gledano, poduzetnik je uložio značajna sredstva i treba ga poštedjeti plaćanja visokog poreza na dobit, to je tzv. porezni štit.

Kada počinje teći amortizacija?


Amortizacija se obračunava mjesečno, počevši od prvog dana narednog mjeseca od mjeseca kada je imovina stavljena u upotrebu. Stavljena u upotrebu? Da, dok se zgrada gradi, postrojenje montira, ured namješta, ili se jednostavno imovina ne koristi, nema niti amortiziranja! Tada je sredstvo u pripremi. To ne znači da se ne smije odbiti pretporez prilikom nabave.

Po kojim se stopama amortizacija smije obračunavati?

U pravilu, poduzetnik samostalno utvrđuje očekivani vijek uporabe. Prema vijeku uporabe izračunava se stopa amortizacije (stopa am.= 100/godine očekivane uporabe).

Kako ne bi došlo do zloupotrebe „samostalnih tumačenja“ u smislu smanjenja porezne obveze, propisane su najviše stope amortizacije (normalna amortizacija):

•    za građevinske objekte i brodove 5%,
•    za osobne automobile i osnovno stado 20%,
•    za opremu, mehanizaciju, ostala vozila, nematerijalnu imovinu (prava i sl.) 25%,
•    za računala i računalnu opremu, poslovni softver i mobilne telefone 50%,
•    za ostalu imovinu 10%,

U uvjetima pojačanog/ubrzanog trošenja dopušteno je korištenje udvostručenih stopa, ali tada treba imati razumne argumente za korištenje istih:

•    za građevinske objekte i brodove 10%,
•    za osobne automobile i osnovno stado 40%,
•    za opremu, mehanizaciju, ostala vozila, nematerijalnu imovinu (prava i sl.) 50%,
•    za računala i računalnu opremu, poslovni softver i mobilne telefone 100%,
•    za ostalu imovinu 20%,

Poduzetnik ima pravo utvrditi vlastite stope amortizacije ali, za potrebe obračuna poreza na dobit, ne smije koristiti stope više od navedenih.
Postoji i dugotrajna imovina koja se ne smije amortizirati jer se ne troši. U ovu grupu svakako spadaju zemljište i financijska imovina (vrijednosni papiri, depoziti i dr.).
Dugotrajna imovina nabavne vrijednosti niže od 2.000 kuna smije se jednokratno otpisati prilikom nabave i tada govorimo o trošku sitnog inventara.