Amula ima vrlo ukusne i zdrave slatko-kiselkaste plodove, koji odlično prijaju u vruće ljetne dane. Osim što se mogu jesti svježe, amule su odlične i na brojne druge načine. Donosimo nekoliko ideja!


Diljem naše regije nazivaju ju različitim imenima: divlja šljiva, cibor, cuborić, ciborica, ciburin, dženerika, džanarika,mirobalana, grezdelija, zerdelija, zezdalija, rezdelija, driskulja, škorica, šljivić... Riječ je o stablu iz porodice Rosaceae (ruže), latinskog imena Prunus cerasifera. Često se može vidjeti i varijanta ovog stabla s crvenim lišćem i crvenim plodovima (P. cerasifera 'Nigra'). U našim krajevima najpoznatija je pod imenom amula i vjerojatno je mnogi pamte iz djetinjstva, kada su njene plodove tamanili dok još nisu dostigli zrelu fazu, točnije, dok su još bili zeleni. Zašto smo kao djeca tamanili zelene amule, jedna je od većih enigmi, a zahvaljujući toj praksi, mnoga djeca nekada nisu imala ni prilike vidjeti amule kad sazriju, jer do tada jednostavno ne bi preživjele!

Zato je danas priča sasvim drugačija. Djeca su zaboravila amule, kako one zelene tako i zrele. Ljeti se posvuda mogu vidjeti krošnje amula pretrpane plodovima koje nitko ne bere te koji padaju po podu. Zašto nitko ne poseže za ovim ukusnim i zdravim plodovima, još je jedna enigma.

Amula ima vrlo ukusne i zdrave slatko-kiselkaste plodove, koji odlično prijaju u vruće ljetne dane. Osim što se mogu jesti svježe, amule su odlične i na brojne druge načine. Donosimo nekoliko ideja!

Kolač – mnoštvo je različitih kolača koje možete pripremiti s amulama, a inspiraciju potražite među voćnim kolačima u koje inače stavljate, primjerice, višnje, šljive i sl. Vrlo jednostavno možete pripremiti i francuski kolač zvan clafoutis. Izmiješajte 3 jaja sa 100 g šećera, dodajte 100 g brašna, 1 šećer u prahu, 1 čašu mlijeka i žlicu ulja ili maslaca. Sve izmiješajte, očistite amule od koštica (količina je proizvoljna), ubacite ih u namašćenu posudu za pečenje te ulijte preko njih pripremljenu smjesu. Ubacite u pećnicu koju ste prethodno zagrijali na 180 stupnjeva i pecite oko 30 minuta.



Pekmez – amulama izvadite koštice, dodajte šećera (ovisno o vašem ukusu, od 300 g do 1 kg na kilogram voća), sok od limuna (1 limun na kilogram voća), promiješajte i ostavite preko noći. Drugi dan sve zakuhajte i kuhajte 20-ak minuta, odnosno dok se ne zgusne dovoljno da ostane trag na dnu nakon prolaska kuhače. Ulijte u staklenke koje ste prethodno prokuhali, zatvorite i okrenite naopako dok se pekmez ne ohladi.



Sok - oprane amule s košticama i šećerom (količina po želji, ovisno o ukusu) staviti u veliki lonac s  vodom (toliko da budu pokrivene), kad zakuhaju (nakon 15-20 min), smanjite vatru i neka kuhaju još nekoliko minuta. Potom pustite da se ohlade i procijedite kroz gusto cijedilo ili gazu. Stavite u boce i spremite  u hladnjak. Ostatak možete propasirati i od njega također pripremiti pekmez.



Dakle, sljedeći put kad prođete kraj stabla amule krcatog plodovima, zastanite i uberite koji plod. Zasladite se zdravim, ukusnim i besplatnim  voćem, koje je uz to, u današnje vrijeme kad je gotovo nemoguće pronaći netretirano voće,  potpuno prirodno i nešpricano – može li bolje?