• Očekuje se da bi australska središnja banka mogla tijekom idućeg mjeseca opet podignuti kamatu za 25 b.p. što bi dolar učinilo još atraktivnijim za ulaganje

Protekli tjedan na svjetskom deviznom tržištu protekao je relativno mirno. Naime, u nedostatku nekih značajnijih vijesti tečaj valutnog para eura i dolara se kretao unutar uskog raspona od 1,3550 - 1,3650, odnosno američka valuta se u odnosu na kunu trgovala unutar raspona 5,32 do 5,36.

Značajnije jačanje eura bilo je limitirano nakon izjave grčkog premijera Papandreoua o tome da bi produbljivanje krize u Grčkoj moglo rezultirati novom globalnom financijskom krizom. Britanska funta nastavlja slabiti. Nakon političkih razloga, nadovezali su se i oni ekonomski. Industrijska proizvodnja je tijekom siječnja pala za 0,9 posto, što je najsnažniji mjesečni pad u posljednjih šest mjeseci. Vrijednost funte je u odnosu na euro pala ispod 0,91, odnosno na kunu ispod 8,00.

Valuta koja ima veliku potporu investitora je australski dolar. Očekuje se da bi australska središnja banka mogla tijekom idućeg mjeseca opet podignuti kamatu za 25 b.p. što bi dolar učinilo još atraktivnijim za ulaganje. Vrijednost australskog  dolara je u odnosu na euro skočila do 1,4850, odnosno na kunu nadomak 4,90.

Još je jedna valuta izuzetno tražena, upravo zbog očekivanja skorog dizanja kamatne stope. Riječ je o švedskoj kruni koja je u odnosu na euro na godišnjem maksimumu od 9,70, odnosno na kunu 0,75. Švicarska središnja banka je na prošlotjednoj sjednici ostavila kamatu na franak na dosadašnjih 0,25 posto, uz opasku kako i dalje prate kretanje tečaja, te da će, ukoliko se za to pokaže potreba, intervenirati u obranu daljnjeg jačanja švicarske valute.

Ministarstvo financija Republike Hrvatske je nastavilo s aukcijama trezorskih zapisa. Na prošlotjednoj aukciji izdano je 679 milijuna kunskih i 5 milijuna eura valutnih trezorskih zapisa. Prinos na jednogodišnji kunski trezorac je ostao nepromijenjen na 3,50 posto, dok je na valutni neznatno pao na 3,34 posto. Prinos na šestomjesečni kunski i tromjesečni kunski zapis je pao s 3,30 na 3,00, odnosno s 2,25 na 2,00 posto. Tečaj hrvatske kune i eura se tijekom prošlog tjedna kretao unutar uskog raspona od 7,2580 – 7,2630.