12.06.2003.
Britansko ne Euru
Europska centralna banka smanjila je kamatnu stopu na euro za pola postotna poena na zadnjoj sjednici 05. lipnja, naglasivši da još ima mjesta za daljnja smanjivanja ukoliko za to bude potrebe. Kamatna stopa na euro sada iznosi rekordno niskih 2,00%, no još uvijek je viša za 75 postotnih poena od kamatne stope na američki dolar. Većina analitičara anketiranih od strane Reutersa očekuje barem još jedno smanjivanje kamatne stope na euro, te kao konačnu razinu u ovome trendu smanjivanja kamatne stope vide razinu od 1,50%. Slijedeća sjednica Europske centralne banke održati će se 10. srpnja.
Za razliku od Europske centralne banke, Švicarska centralna banka nema više prostora za smanjivanje kamatne stope na franak. Ciljana kamatna stopa je 0,25%, pa i nije bilo teško za pretpostaviti što će Švicarska središnja banka učiniti po pitanju monetarne politike. Da će još neko vrijeme monetarna politika jeftinog i slabijeg švicarskog franka biti na snazi govori i posljednji podatak o razini bruto društvenog proizvoda (BDP) u prvom kvartalu ove godine. Ekonomski rast mjeren kroz BDP zabilježio je na godišnjoj razini pad (kontrakciju) od 0,6%. Na tu kontrakciju najviše je utjecao pad kapitalnih investicija od 3,5% godišnje, te pad izvoza od 3,2% na godišnjoj razini. Makroekonomisti očekuju da će središnja švicarska banka ubrzo smanjiti svoje prvotne procjena rasta BDP ove godine s jedan posto na vrlo vjerojatnih nula posto (stagnacija). Stoga je vrlo vjerojatno kako će švicarski franak biti pod pritiskom u odnosu na euro, drugim riječima, monetarnoj vlasti u Švicarskoj je sada u interesu slabiji franak, budući da dvije trećine švicarskog izvoza ide u države Europske monetarne unije.
Dugo očekivan podatak o broju zaposlenih u SAD konačno je objavljen krajem prošlog tjedna. Podatak o nezaposlenosti za mjesec svibanj bio je nešto bolji od očekivanja. Broj zaposlenih je smanjen za 17.000; očekivalo se smanjivanje broja zaposlenih za 39.000, dok je stopa nezaposlenosti ostala na dosadašnjih 6,1%. Unatoč boljim brojkama o zaposlenosti još uvijek američko gospodarstvo ne uspijeva kreirati nova radna mjesta već iz mjeseca u mjesec njihov broj se smanjuje. Stoga veliki broj analitičara smatra kako će američka centralna banka- FED, biti primorana smanjiti kamatnu stopu na dolar već na slijedećoj sjednici 24-25 lipnja. Smanjenju kamatne stope idu u prilog i prošlotjedni podaci o porastu broja osoba koje su po prvi puta zatražili pomoć za nezaposlene, te o padu industrijskih narudžbi tijekom travnja za 2,9% što je najveći pad u posljednjih godinu i pol.
Funta je u ponedjeljak pala za više od jednog penija u odnosu na euro, odnosno za dva centa u odnosu na dolar nakon objave studije britanskog Ministarstva financija oko ulaska Velike Britanije u Europsku monetarnu uniju. Analitičari su iz studije zaključili kako bi tečaj konverzije britanske funte u euro mogao biti puno niži nego što se to očekivalo. Na tržištu se očekivao ulazni tečaj funte u rasponu od 65-75 penija za euro, dok se nakon objave studije na preko 1.700 stranica sada kao raspon mogućeg ulaznog tečaja uzima 75-85 penija za euro. Ministar financija Gordon Brown je u svom govoru pred Parlamentom naglasio kako za sada ekonomsko stanje Britanije ne dozvoljava njen ulazak u Europsku monetarnu uniju, te da će se iduće godine ukoliko se stanje gospodarstva popravi ponovo razmotriti pitanje ulaska, te raspisati referendum.