Po davnoj podjeli gušterača je spadala u žlijezdu s vanjskim lučenjem. Već duže vrijeme zamo da je gušterača žlijezda koja općenito ima dvije osnovne uloge. Prva je da luči enzime koji sudjeluju u probavljanju u probavnom sustavu, a druga je lučenje hormona (inzulin, glukagon).
Gušterača je organ koji se nalazi ispod želuca i ima kanal koji se ulijeva u dvanaesnik. Gušterača luči dva enzima - amilazu i lipazu - koji uglavnom pomažu pri probavljanju masnoća te pomažu da se unesena hrana pretvara u male čestice koje putem resica crijeva ulaze u krv.
Kada govorimo o bolestima koje su vezane za gušteraču, onda također govorimo o dvije grupe problema koji mogu nastati odvojeno, a mogu biti i kombinirane.
Najčešći problem kod gušterače je kada dolazi do poremećaja lučenja inzulina. Tada nastaje šećerna bolest. Mehanizam problema je taj da zbog nedostatka inzulina šećer ne može ulaziti u stanice tkiva, pa raste koncentracija u krvi, a to postepeno dovodi do komplikacija, u početku lakših, a ako se bolest ne liječi i do težih posljedica (oslabljena funkcija bubrega, slabija cirkulacija u donjim udovima koja dovodi i do amputacije istih, problemi s očima itd.).
Druga grupa oboljenja je kod sustava lučenja enzima u crijevo.
Stanja se dijele na akutna i kronična.
Akutna stanja su veoma ozbiljna i mogu ugroziti život pacijenta ako se na vrijeme ne otkrije i liječi.
Najčešće dolazi do problema na mjestu ulaska kanala u dvanaesnik koji je blizu ulaska kanala kojom žuč ulazi u crijevo. Taj mehanizam sprječava izlučivanja enzima u crijevo te oni počinju ulaziti u krv i okolna tkiva koja onda razaraju (autodigestija).
Osnovni simptomi su povraćanje, mučnina, slabost, bol, znojenje, vrućica. Kod takvih simptoma potrebno je odmah se javiti liječniku i zabraniti pacijentu da uzima bilo kakav sadržaj na usta.
Kod kroničnog oblika pankreatitisa dolazi do postepenog propadanja funkcionalnog tkiva.
Takva stanja zahtijevaju strogu dijetu, davanje terapije protiv boli i nadomjesnu terapiju koja sadrži enzime koje luči gušterača, vitamine koji su topivi u mastima itd.
Tumori gušterače pripadaju grupi teških i po život opasnih bolesti.
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]
15.10.2016.
Čemu služi gušterača?
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?