- Čemu ugovor o osiguranju, ako osiguranik mora izvršavati gotovo nemoguće obveze nametnute jednostranim uvjetima da bi dobio osigurninu?
Čitatelju Z.Č., koji ima kasko osiguranje motornog vozila kod osiguratelja X, dogodila se lakša prometna nezgoda u kojoj je sam sudjelovao i u kojoj mu je nastala materijalna šteta od 6.348 kuna. Uredno je prijavio štetni događaj svom osiguratelju, koji je pregledao vozilo, zapisnički konstatirao oštećenja i uputio osiguranika na popravak. Po popravku-priložio je račun radionice i, umjesto isplate štete, dobio je pismo od svoga osiguratelja u kojemu ga ovaj izvješćuje da nema pravo na naknadu štete, jer u kasko uvjetima stoji da gubi pravo na naknadu štete „…ako se poslije nesreće sam ne pobrine da se utvrdi da u trenutku nesreće nije bio pod utjecajem alkohola„.
Doista tako i stoji u priloženim uvjetima. To je novina kod nekih hrvatskih osiguratelja. Do sada je u uvjetima za kasko osiguranje stajala klauzula o gubitku prava iz ugovora o kasko osiguranju u slučaju da se osiguranik odbije podvrći alkotestiranju i sl. Dakle, novi uvjeti imaju novu klauzulu koja je vrlo rigorozna i restriktivna. No , ta klauzula je upravo zbog toga u suprotnosti s čl. 942. Zakona o obveznim odnosima, koji doslovce kaže : „Ništetne su odredbe ugovora koje predviđaju gubitak prava na osigurninu, ako osiguranik nakon nastupanja osiguranog slučaja ne ispuni neku od propisanih ili ugovorenih obveza.“
Klauzula u kasko uvjetima predmetnog osiguratelja je očito denaturalizira sam ugovor o kasko osiguranju, a o takvim klauzulama sudska se praksa više puta izjašnjavala kao o nedozvoljenim klauzulama. Te klauzule moraju se smatrati ništetnim.
Čemu ugovor o osiguranju, ako osiguranik mora izvršavati gotovo nemoguće obveze (denaturalizacija) nametnute jednostranim uvjetima (jer ih jednostrano donosi sam osiguratelj) da bi dobio osigurninu? Klauzula iz citiranih uvjeta protivi se i osnovnom načelu na kojemu počiva osiguranje: načelu savjesnosti, poštenja i međusobnog povjerenja osiguratelja i ugovaratelja osiguranja.
Borba protiv zloporaba (ovdje alkohola)i loših rezultata u kasko osiguranju, ne može se voditi unoseći u ugovor o osiguranju očito nedozvoljene klauzula. To se ipak-kao što vidimo-događa. Zašto? Zato što kod nas nema prethodne kontrole uvjeta osiguranja od strane državnih tijela, pa se kontrola vrši tek u sudskom postupku, dakle, ex post. Nadamo se da će bar sudovi biti na visini.