Švedska je za sada, uz Njemačku, glavna lokomotiva pokretač Starog kontinenta. Švedska kruna je u donosu na euro ojačala ispod 8,80, što preračunato u kunu iznosi 0,84
Ono što nisu uspjeli napraviti dobri gospodarski pokazatelji iz SAD-a, uspio je napraviti čelni čovjek Europske središnje banke. Naime, tijekom prošlog tjedna izlazili su pozitivni ekonomski pokazatelji za SAD, no dolar ni makac, da bi krajem tjedna Trichet izjavio kako su inflatorni pritisci u eurozoni pod kontrolom, čime su očekivanja o skorom rastu kamatne stope na euro splasnula. Upravo na tim očekivanjima euro je čitava dva tjedna jačao.
Inače, euro se u odnosu na američki dolar trgovao iznad 1,38, odnosno dolar je na kunu vrijedio oko 5,35, da bi krajem tjedna euro oslabio na 1,36, odnosno na kunu dolar je ojačao do 5,43.
Probleme s inflacijom ima i Velika Britanija, zbog čega se i tamo očekuje porast kamatne stope. Paralelno s rastom tih očekivanja, raste i vrijednost funte. Britanska valuta se u odnosu na euro trgovala ispod 0,84, dok se na kunu tečaj kretao oko 8,82 . Švedska kruna nastavlja s jačanjem. Proizvodni sektor bilježi izvrsne pokazatelje.
Švedska je za sada, uz Njemačku, glavna lokomotiva pokretač Starog kontinenta. Švedska kruna je u donosu na euro ojačala ispod 8,80, što preračunato u kunu iznosi 0,84.
Unatoč velikim problemima s poplavama i olujnim vjetrom, koji će zasigurno imati utjecaja na usporavanje gospodarskog rasta, iz Australije ipak stižu pozitivne vijesti. Njihova centralna banka je povisila očekivanja gospodarskog rasta i inflacije za ovu godinu, zbog čega je vrijednost „australca“ na tržištu skočila. U odnosu na euro sa 1,3650 na 1,33, odnosno na kunu sa 5,43 na 5,57.
Na domaćem tržištu euro i kuna su se trgovali unutar uskog raspona 7,41-7,42. Ministarstvo financija je na aukciji trezorskih zapisa prikupilo 793 milijuna kuna, te 9 milijuna eura plativih u kunama. Prinos na jednogodišnji kunski trezorski zapis je ostao na 4,00 posto, dok je prinos na valutni trezorski zapis povećan sa 2,83 na 2,95 posto.