Domaće fizičke i pravne osobe sada mogu bez ograničenja sklapati ugovore o depozitnim poslovima uključujući i otvaranje transakcijskih računa s inozemnim bankama (i obrnuto)
Od 01.01.2011. na snazi je novi Zakon o deviznom poslovanju. Generalno gledano, novčano poslovanje ide smjerom liberalizacije, no također može predstavljati zamku za zaigrane.
Pravni okvir u RH prvenstveno nose tri zakona: Zakon o deviznom poslovanju (NN 96/03-145/10), Zakon o platnom prometu (NN 133/09) i Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (NN 87/08).
Kreditni poslovi i zajmovi
Krediti i zajmovi mogu se slobodno ugovarati (davati i primati) sa stranim fizičkim i pravnim osobama, bez ograničenja u vremenu trajanja (odobrenja ili zaduženja) takvog odnosa. Uvjet je da ugovor bude sastavljen u pisanoj formi. Na primjer, domaće društvo smije slobodno pozajmiti novac od stranog društva ili fizičke osobe (i obrnuto), uz uvjet postojanja pisanog ugovora o zajmu.
Depozitni poslovi
Domaće fizičke i pravne osobe sada mogu bez ograničenja sklapati ugovore o depozitnim poslovima uključujući i otvaranje transakcijskih računa s inozemnim bankama (i obrnuto). Tako npr. domaći poduzetnik može otvoriti žiro-račun u slovenskoj banci ako procjeni da mu se to isplati. No, treba imati na umu da postoji jedno bitno ograničenje: platni promet između dva rezidenta (hrvatske pravne i fizičke osobe) u pravilu je moguć isključivo u kunama.
U nekim slučajevima i inozemnim osobama zabranjeno je plaćati domaćoj osobi u stranoj valuti, a to su slučajevi: a) kupoprodaja nekretnina u RH, b) kupoprodaja udjela u trgovačkim društvima sa sjedištem u RH i c) kupoprodaja udjela u investicijskim fondovima u RH.
Plaćanje stranom gotovinom
Plaćanje stranom gotovinom uređeno je Odlukom o načinu na koji rezidenti podižu i polažu stranu gotovinu i čekove na račun otvoren u banci.
Strana gotovina treba biti položena na račun u banci u roku 3 radna dana od dana naplate. Pritom se banci treba priložiti ugovor, račun ili predračun (pa potom račun) kao temelj naplaćenog potraživanja. Naplaćena gotovina ne smije se koristiti za daljnje isplate u gotovini, kao što je slučaj s kunama.
Prilikom plaćanja stranom gotovinom nema ograničenja u iznosu plaćanja. Strana gotovina isključivo se smije podići u poslovnoj banci na temelju dokumentacije koja je predmet plaćanja (ugovor, račun, predračun itd.).
Ukoliko u trenutku podizanja gotovine posao još nije odrađen (npr. nema računa, JCD-a itd.), tada najkasnije 60 dana od podizanja gotovine banci treba dostaviti dokumentaciju o obavljenom poslu.
No, kod plaćanja u stranoj gotovini situacija ipak nije tako liberalna kako se na prvi pogled čini.
Kod prelaska granice cariniku se mora prijaviti svaka vrijednost gotovine, čekova ili vrijednosnih papira koja prelazi protuvrijednost od 10.000 EUR.
Devizna blagajna
U pravilu, propisima nije dopušteno držanje strane gotovine. Ipak, jedna od mogućnosti za njeno držanje je za potrebe službenog putovanja kada poduzetnik mora voditi deviznu blagajnu. Prosječno stanje novca u deviznoj blagajni (u tromjesečju) ne smije prelaziti 1.500,00 EUR. Iznimno, uz podnošenje zahtjeva s obrazloženjem, HNB može odobriti i više svote.
U svakodnevici to znači da se veće svote prilikom podizanja s računa ne smiju dugo zadržavati u blagajni (računa se prema danima odlaska i povratka na putnom nalogu) jer inače prosječni saldo raste.