Činjenica da je štetu uzrokovao otac ne lišava maloljetno dijete prava na naknadu neimovinske i ine štete koju je pretrpjelo u prometnoj nesreći


Koliko god pazio, čovjeku se događaju greške i propusti kojih su posljedice štete i neugodnosti. Dakle, rizik je svuda oko nas. Da je to tako, uvjerila se i naša čitateljica S.A. Naime, ovoga ljeta „…žureći na kupanje, kako bi na pretrpanoj plaži zauzeli što bolje mjesto, suprug je stavio trogodišnju kćerkicu otraga, u njezinu stolicu, kako to i inače radi. Prilikom naglog kočenja, dijete je doslovce izletjelo iz svoje stolice i pritom se teže ozlijedilo udarivši glavom o lim automobila. Na mjesto nezgode nismo zvali policiju, ali su ih o ozljedi izvijestili iz bolnice, u koju smo otišli na šivanje rane. Suprug vjerojatno nije zakopčao sigurnosni pojas... Čula sam da  dijete nema pravo na naknadu štete, jer je za nezgodu kriv otac. Ima li osiguratelj pravo tražiti naknadu štete od moga supruga, ako plati odštetu djetetu?“

Informacija na koju se poziva S.A. (bilo bi interesantno čuti od koga ju je dobila, pogotovo ako joj je to priopćio netko iz osiguranja) nije točna. Hrvatsko zakonodavstvo je već odavno obveznim osiguranjem zaštitilo i članove obitelji, odnosno srodnike vozača koji im uzrokuje štetu. Tako i danas, sukladno pravu obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti  Europske unije, hrvatski Zakon o obveznim osiguranjima u prometu u svome čl. 23. među isključenjima iz osiguranja nije naveo članove obitelji za štetu koju oni pretrpe krivnjom vozača-srodnika (zabrana u ugovorima tzv. srodničke klauzule). Prema tome, činjenica da je štetu uzrokovao otac, ne lišava maloljetno dijete prava na naknadu neimovinske i ine štete koju je pretrpjelo u prometnoj nesreći.

Osiguratelj koji naknadi štetu djetetu nema pravo regresa prema ocu, jer među slučajevima gubitka prava iz osiguranja, navedenih u čl. 24. gore spomenutog zakona, takav slučaj nije predviđen. Dijete pred osigurateljem može zastupati i majka, što znači da ona može podnijeti odštetni zahtjev i prikupiti potrebnu dokumentaciju te potpisati nagodbu s osigurateljem. To što policija nije bila na mjestu događaja, ne znači da je pravo na naknadu štete isključeno. Kao dokaz će svakako poslužiti izjava oca-vozača, izjava majke koja je u trenutku nezgode bila suputnica te liječnička dokumentacija i činjenica da je bolnica prijavila ozljedu djeteta.