15.02.2001.
Directionless Market
Naslov u prijevodu znači - tržište bez smjera. Tu se frazu sve češće upotrebljava na deviznom tržištu. U ponedjeljak su velike banke dobro pogodile smjer tečaja euro/dolar. Većina je rekla 0,9300 «choice». To je drugi izraz koji se upotrebljava na tržištu, a označava da onaj koji traži kotaciju, može birati, prodati ili kupiti po toj cijeni. To istovremeno znači da su pozicije banaka bile zatvorene, odnosno da su banke ujednačile devizne bilance jer tečaj nema smjer. A tečaj nije imao smjer jer se čekalo svjedočenje Alana Greenspana, predsjednika FED-a pred Senatskim bankarskim komitetom. Neki analitičari predviđaju da će ovo biti najteže ispitivanje predsjednika FED-a u cijeloj njegovoj karijeri. Naime, na njega će se obrušiti i demokrati i republikanci s jednim pitanjem: zašto najvećoj svjetskoj ekonomiji ide loše posljednjih mjeseci? Glavno je pitanje tko je tomu kriv, a kako u FED-u imaju «i sukno i škare» Greenspan će se naći u nezavidnoj situaciji. FED mjerama monetarne politike zapravo upravlja američkim gospodarstvom i teško je tako golemu silu držati stalno pod kontrolom. Tržište će vagati svaku izgovorenu Greenspanovu riječ ne bi li iz toga izvuklo smjernice za daljnje kretanje dolara. Predsjednik FED-a stari je lisac koji pažljivo sprema svoje govore i pažljivo odgovara na pitanja jer neodmjerena riječ može značiti mnogo kad on govori. Zavisno od toga što će reći, tržište će odrediti daljnji smjer, makar kratkoročno. Prije nego li je Greenspan uspio izreći i jednu riječ, tržište je već kupilo dolare- znači smatraju da će Greenspan govoriti u prilog snage američke novčane jedinice. Široki opseg tečaja euro/dolar 0,91-0,96 i dalje je na snazi, međutim znakovi govore da se tržište susteže olako prodavati eure jer i dalje misli da će euro jačati prema parity-ju. Stoga se još uvije drži da je euro između 91 i 92 američka centa «good buy» odnosno dobar za kupovinu. Kako će sve to proći, još ćemo vidjeti ali sam početak svjedočenja Alana Greenspana pokazuje da FED procjenjuje rast američkog gospodarstva ne više 2,5% nego 2-2,5% što pokazuje da niti oni više nisu sigurni u vlastite mjere i u vitalnost američkog gospodastva. Kako bilo, tržište će samo ocijeniti što bi se trebalo dogoditi. Uostalom, ovih dana su se američki burzovni indeksi našli na istoj tazini na kojoj su počeli godinu.Američke perjanice, tvrtke visoke tehnologije predviđaju znatno manje profite za tekuću godinu. Investitori su stoga vrlo oprezni i vjerojatno će dobro promisliti prije nego što svoj novac ulože u američke obveznice ili dionice. Europa u svakom slučaju ima dobru šansu da privuče slobodan kapital. Hoće li ta šansa biti iskorištena, drugo je pitanje. Poslije kraja japanske financijske godine (31. ožujka) japanski će investitori biti u dilemi, uložiti kod kuće (japansko je gospodarstvo još u dubokoj krizi), u SAD ili Europu. Taj će novac i te kako utjecati na kretanje tečajeva. Stoga treba još pričekati.
Kanadski je dolar jednako kao i australski imenjak na nizbrdici. Analitičari predviđaju da bi australski dolar mogao opet doći u opasnu zonu oko 50 američkih centi dok je kanadski dolar na putu prema razini 1,56 za 1 američki dolar.
Britanska funta nalazi se već duže vremena u opsegu 1,44-1,48 dolara, a analitičari sada polako predviđaju da će funta krenuti prema razini 1,51 dolara.
Hrvatska je kuna i dalje stabilna. Ponovno se osjeća povećana tražnja deviza na međubankarskom tržištu, ali su pomaci u tečaju i dalje vrlo mali