Sukladno odredbama Pravilnika o porezu na dohodak, dnevnice za službena putovanja u zemlji i inozemstvu služe za pokriće izdataka prehrane, pića i prijevoza u mjestu gdje je radnik upućen na službeno putovanje.

U neoporezivi trošak smještaja na službenom putovanju najčešće je uključen doručak, a iz dnevnice se podmiruju troškovi ručka i večere te troškovi prijevoza u mjestu u koje je radnik upućen na službeno putovanje.

Člankom 5. točkom 10. novog Pravilnika o porezu na dohodak propisano je da se neoporezivi iznos dnevnice u zemlji koji se isplaćuje u novcu umanjuje za 30% ako je na službenom putovanju, na teret poslodavca, osiguran jedan obrok (ručak ili večera) te za 60% ako su osigurana dva obroka (ručak i večera).

Izmjenama Pravilnika nije definirano što se točno smatra osiguranom prehranom na teret poslodavca. U pojedinim slučajevima se iz ostalih računa koji se povezani sa službenim putovanjem, a koje je podmirio poslodavac, može zaključiti da je zaposleniku bila osigurana prehrana. To su, na primjer, računi za polupansion ili puni pansion. Također, smatra se da je poslodavac osigurao prehranu na svoj teret u slučajevima kada je radniku nadoknadio račun za ručak i/ili večeru u ugostiteljskom objektu koji je radnik sam platio ili ako je prehrana bila osigurana na neki drugi način (npr. ukoliko je radnik počastio ručkom poslovnog partnera te mu je kasnije taj iznos poslodavac refundirao).

Općenito, odredbama Pravilnika, propisano je da se dnevnica umanjuje iz razloga što osoba na službenom putovanju ne snosi trošak prehrane već taj trošak plaća netko drugi.

Zaposleniku koji ima osigurane obroke na službenom putovanju, u poreznom smislu, može se isplatiti puni iznos dnevnice, ali u tom slučaju dnevnica bi se smatrala drugim dohotkom te bi poslodavac trebao utvrditi bruto iznos oporezive dnevnice te obračunati, obustaviti i uplatiti doprinose, porez na dohodak i prirez porezu na dohodak.