Jačanje američkog dolara nastavljeno je i tijekom prošlog tjedna. Ako se može tako reći, poklopili su se svi objavljeni gospodarski pokazatelji zbog čega su investitori postali prijateljski raspoloženi prema američkoj valuti. U odnosu na euro dolar je dosegnuo 1,5515 što je najviši tečaj u posljednjih mjesec dana, dok je na kunu vrijedio iznad 4,6500. Zahvaljujući ovim gospodarskim podacima očekivanja da će američka ekonomija zabilježiti snažnije usporavanje i eventualnu recesiju su uvelike smanjenja.
Početkom tjedna je objavljen podatak koji se odnosi na prodaju novih stambenih jedinica. Prodaja je i dalje na godišnjoj razini jako niska, u odnosu na prošlogodišnji lipanj je za 33 posto je niža. Što analitičari vide kao dobar signal jest činjenica da je tempo kojim pada prodaja novih stambenih jedinica usporen.
Povjerenje potrošača mjereno kroz indeks je tijekom srpnja skočilo na 51,9, više od tržišnih očekivanja koja su se kretala oko vrijednosti 50,0. Na povećanje optimizma najveći utjecaj je imao srpanjski pad vrijednosti nafte. Ostali faktori koji najviše utječu na raspoloženje potrošača (vrijednost nekretnina, mogućnost zapošljavanja, kreditni uvjeti) su i dalje najveći razlog što je indeks povjerenja potrošača na najnižim razinama od 1992. godine.
Zapošljavanje koje mjeri agencija ADP, na čijoj je platnoj listi jedan od šest zaposlenih Amerikanaca u privatnim tvrtkama, bilo je iznad svih očekivanja. Očekivao se pad zaposlenosti od 60,000, no objavljen je porast zaposlenosti za 9,000. Velike tvrtke (500 i više zaposlenih) i srednje velike tvrtke (50-500) su neznatno smanjile broj zaposlenih, dok su male tvrtke (manje od 50 zaposlenih) povećale broj zaposlenih za velikih 50,000.
Prva procjena rasta bruto društvenog proizvoda za drugi kvartal u SAD-u iznosi 1,90 posto, što je znatno više od prvog kvartala kada je rast iznosio 0,90 posto, no opet niže od očekivanih 2,30 posto. Ono što je analitičarima zapelo za oko je revizija podatka za posljednji kvartal 2007. godine. Gospodarski rast je revidiran s prvotnih 0,60 posto, na pad od 0,20 posto. Ukoliko se dogodi da i u prvom kvartalu ove godine revidirani podatak pokaže pad (kontrakciju) mogle bi se vratiti špekulacije o recesiji u SAD-u, mada je to malo vjerojatno.
Posljednji podatak bio je objavljen u petak, a odnosio se na zaposlenost. Broj Amerikanaca koji su izgubili radno mjesto tijekom srpnja je bio manji nego što su analitičari očekivali. Broj nezaposlenih je povećan za 51,000 dok se očekivalo 75,000. Stopa nezaposlenosti je povećana na 5,7 posto. Investitore nije toliko zabrinula ovo smanjenje zaposlenosti budući da je i dalje raspoloženje potrošača donekle pozitivno, a pokazatelji proizvodnog sektora zadovoljavajući.