• Bruto društveni proizvod SAD-a je tijekom drugog kvartala pao za 1,00 posto, što je u odnosu na prvi kvartal značajno poboljšanje. Naime, tijekom prvog kvartala bruto društveni proizvod SAD-a se smanjio za ogromnih 6,4 posto.

Američki dolar je krajem tjedna pao na najnižu razinu u ovoj godini. U odnosu na euro se nalazi blizu 1,43, dok je na kunu oko 5,13. Rast cijene nafte, stabilnost na burzama i nešto bolji ekonomski pokazatelji glavni su razlog slabljenja dolara. Pokazatelj gospodarske aktivnosti regije srednji zapad u SAD-u pokazuje da se američka ekonomija uspješno oporavlja zbog čega se investitori sve više okreću rizičnijim investicijama. Spomenuti indeks se nalazi nadomak razine 50 koja razgraničava ekonomski rast od ekonomskog pada.

Vrijednost indeksa za srpanj iznosi 43,4. Bruto društveni proizvod SAD-a je tijekom drugog kvartala pao za 1,00 posto, što je u odnosu na prvi kvartal značajno poboljšanje. Naime, tijekom prvog kvartala bruto društveni proizvod SAD-a se smanjio za ogromnih 6,4 posto. Trenutno, sa svakom pozitivnom objavom gospodarskih pokazatelja u SAD-u, američka valuta gubi na vrijednosti, jer investitori na to gledaju kao na završetak krize čime povećavaju broj rizičnijih investicija. Vjerojatno će se ova retorika uskoro promijeniti, budući da bi FED mogao vrlo brzo početi s podizanjem kamatne stope na dolar, zbog čega bi američka valuta trebala značajnije jačati.

Oporavak najveće svjetske ekonomije povukao je burzovne i robne indekse u „zeleno“. Profitirali su australski dolar, te švedske kruna. Australski dolar je visoko kamatna valuta koja uvijek jača s povećanjem rizičnijih investicija, te je usko povezana s rastom robnih burzi. Švedska ekonomija uvelike ovisi o izvozu, te svaka naznaka rasta svjetske ekonomije povoljno utječe na krunu.

Australac je u proteklih tjedan dana ojačao sa 1,74 na 1,70 u odnosu na euro, odnosno sa 4,20 na 4,30 u odnosu na kunu. Švedska kruna je u odnosu na euro ojačala sa 10,61 na 10,25, odnosno na kunu sa 0,69 na 0,72. Na domaćem tržištu kune je zbog pojačane korporativne i bankarke potražnje za eurima, tijekom prošlog tjedna lagano slabila od početnih 7,32 do 7,36. Vjerojatno će s početkom glavne turističke sezone trend slabljenja kune biti zaustavljen.