31.01.2002.
Dolar leti na krilima optimizma
Američki dolar dosegnuo je najviši tečaj u posljednjih šest mjeseci u odnosu na europsku valutu. Razlog jačanju dolara je povećanje optimizma u brz oporavak američkog gospodarstva, posebice nakon prošlotjednog govora predsjednika američkog FED-a Alan Greenspana ispred Senata. Za Greenspana se govori kako je najuspješniji u upravljanju tržišnim očekivanjima, što je ove dane i pokazao. Greenspanov optimizam potaknuo je investitore na ulaganje u američku imovinu. Također, vjerojatnost o eventualnom smanjivanju kamatne stope na dolar krajem ovoga tjedna na sastanku operativnog tijela američke centralne banke (FOMC), svela se je na minimum. Štoviše, počinje se kalkulirati da bi američki FED mogao tijekom ljeta povećati kamatne stope za 50 baznih poena. Euro je pao pod dodatni pritisak nakon objave podataka o inflaciji u 12 talijanskih gradova, koja je ostala na istoj razini kao i prošli mjesec te iznosi 2,4% na godišnjoj razini. Analitičari su procijenili kako europska centralna banka neće smanjivati kamate na euro tijekom veljače i time potaknuti posrnulo gospodarstvo. To je ostavilo euro na deviznom tržištu kao najveću "žrtvu". Cijena europske valute pala je na razinu od $0,8570 što predstavlja pad od približno 4,5% tijekom siječnja.
No, to su sve očekivanja. Trenutna situacija je slijedeća: U SAD-u industrijska proizvodnja je u padu već peti mjesec zaredom. Na godišnjoj razini pad proizvodnje iznosi 3,9%, što predstavlja naveći pad od 1982. godine. Indeks proizvođačkih cijena (veleprodaja) pao je 0,7% u prosincu prošle godine, odnosno na godišnjoj razini pad iznosi 1,8%. Indeks maloprodajnih cijena (inflacija) iznosi 1,6%.
U eurozoni pad industrijske proizvodnje iznosi 4,3% na godišnjoj razini. No kao najveća nevolja javlja se nezaposlenost u najvećoj europskoj ekonomiji. Iz njemačkog Ministarstva rada stigle su najave da bi nezaposlenost mogla porasti sa sadašnjih 3,9 na 4,2 milijuna nezaposlenih tijekom prva dva mjeseca ove godine. U godini kada se u Njemačkoj održavaju savezni izbori svakako ovakvo stanje u gospodarstvu neće ići u prilog sadašnjem kancelaru, socijaldemokratu, Gerhardu Schroederu. Protukandidat, premijer Bavarske, demokršćanin, Edmund Stoiber vrlo je uspješan u Bavarskoj, gdje nezaposlenost drži na niskih 5 posto, a zalaže se za brže uvođenje porezne reforme.
Direktor engleske centralne banke zadužen za Europu, John Townend, izjavio je da je britanska funta precijenjena u odnosu na euro. Naravno, nije rečeno za koliko je funta precijenjena. Analitičari smatraju oko 10%. Točnije, "realni" tečaj po ovoj računici trebao bi iznositi 0,6850 funti za jedan euro. Kako se predviđa ulazak Velike Britanije u Europsku monetarnu uniju ovakve najave deprecijacije funte su i očekivane, jer sa slabijom funtom britanski izvoz bi postao konkurentniji. S obzirom da je inflacija na najnižoj razini u posljednje četiri dekade i iznosi 0,7% na godišnjoj razini, ne bi bilo niti jačeg inflatornog pritiska.
Švicarska centralna banka (SNB) nema određeni ciljani tečaj između eura i franka, kako je glasila izjava guvernera SNB Jean-Pierre Rotha, a sve zbog nespretno protumačene izjave njegovog kolege dopredsjednika švicarske centralne banke Bruna Gehriga kako SNB želi tečaj od 1,53 franka za jedan euro. Upitan da li će SNB intervenirati na deviznom tržištu kako bi spriječila daljnji rast franka u odnosu na euro, Roth je izjavio kako su rezultati intervencija kratkoga daha, te da se gospodarstvo mora voditi učinkovitom monetarnom politikom. Napomenuo je kako je posljednji put švicarska centralna banka intervenirala na deviznom tržištu 1990. godine.
Hrvatska kuna polako gubi na vrijednosti, unatoč trima intervencijama na kojima je centralna banka, na razinama od 7,50 do 7,58, prodala oko 140 milijuna eura. Predviđa se kretanje tečaja od oko 7,60 kuna za jedan euro, s vrlo vjerojatnim dodatnim intervencijama HNB-a.