• U odnosu na euro, dolar je tijekom prošlog tjedna pao do 1,4990, što je najniža vrijednost dolara u posljednjih godinu dana. U odnosu na kunu dolar je pao do 4,85


Optimizam koji je zavladao na financijskom tržištu sve više pritišće američki dolar. Zbog sve jačih očekivanja da svjetska ekonomija izlazi iz recesije burzovni indeksi su u uzletu, rastu cijene roba i energenata.

Povećanje optimizma negativno se odražava na američku valutu koja zbog toga gubi status sigurne valute. Pored toga, očekivanja da će Američka središnja banka još neko vrijeme ostaviti kamatnu stopu na dolar niskom ne ide u prilog „zelenoj“ valuti. Izjava njemačkog ministra gospodarstva da slabiji dolar pomaže u obuzdavanju troškova koje Njemačka ima pri kupovini nafte, također se negativno odrazila na vrijednost američke valute. U odnosu na euro, dolar je tijekom prošlog tjedna pao do 1,4990, što je najniža vrijednost dolara u posljednjih godinu dana.

U odnosu na kunu dolar je pao do 4,85. Nakon što je u odnosu na euro pala na šestomjesečni minimum od 0,94, britanska funta se krajem tjedna uspjela vratiti na početne razine. Investitori koji su igrali na slabiju funtu odlučili su zatvoriti svoje kratke pozicije zbog čega je funta ojačala do 0,91. U odnosu na kunu, funta se kretala od 7,75 do 7,90.

Trend jačanja australskog dolara nastavljen je i protekli tjedan. Nakon što je Središnja banka Australije podigla kamatnu stopu za 0.25%, „australac“ je postao tražena roba. Ovaj mjesec je ojačao gotovo 4 posto. Navodno, podršku daljnjem jačanju dobio je i od guvernera Stevensa koji se složio da bi s daljnjim rastom gospodarske aktivnosti trebao jačati i „australac“.

Na domaćem tržištu kuna nastavlja s jačanjem. Vrlo dobra ponuda eura gurnula je kunu ispod 7,23. Hrvatska narodna banka je nakon dvotjedne pauze održala obratnu repo aukciju putem koje je plasirala bankama 470 milijuna kuna po stopi od 6 posto na rok od tjedan dana.