Status pomoraca i zakonska regulativa doživjeli su početkom godine malu revoluciju. Otprilike 32.000 pomoraca iz Hrvatske plovi na međunarodnim vodama. Promjene koje su uvedene imaju svrhu uvesti red i na tom tržištu rada, prije svega u smislu mirovinskog i zdravstvenog osiguranja pomoraca. Nedostatak dosadašnje prakse je što obitelji pomoraca nisu imale zakonski zaštićenu socijalnu sigurnost.

Što je novo?

Od 01.01.2008. godine uvedeno je obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje za svakog pomorca državljanina RH koji plovi na brodu u međunarodnim vodama, neovisno o tome pod čijom je zastavom brod na koji se pomorac ukrcao.

Tko podnosi prijavu i odjavu za socijalna osiguranja?

Razdoblje osiguranja je vrijeme od dana ukrcaja do dana iskrcaja s broda. Za pomorca kojem je poslodavac domaća pravna osoba prijavu na mirovinsko i zdravstveno osiguranje podnosi tuzemni poslodavac. Za pomorca koji je sklopio ugovor s inozemnim poslodavcem prijavu i odjavu na obvezna osiguranja podnosi lučka kapetanija nadležna prema mjestu njegova prebivališta, i to na temelju pomorske knjižice i dokaza o danima provedenim na plovidbi. Iznimno se prijava ne podnosi ako je pomorac sklopio ugovor o radu s brodarom iz države s kojom Hrvatska primjenjuje ugovor o socijalnom osiguranju, pa je tim ugovorom drukčije određeno.

Uzdržavani članovi obitelji pomoraca

Ako pomorac uzdržava članove obitelji koji nisu zdravstveno osigurani, dužan ih je prijaviti u sustav obveznog zdravstvenog osiguranja. I za članove obitelji pomorca koji je sklopio ugovor s inozemnim poslodavcem prijavu podnosi lučka kapetanija, i to na temelju podataka koje je dostavio pomorac ili posrednik preko kojeg se pomorac zapošljava.

Tko plaća doprinose?

Doprinose za obvezna osiguranja plaćaju sami pomorci, čak i oni koji plove za naše brodare. Za razdoblje od dana ukrcaja do dana iskrcaja s broda pomorci sami za sebe plaćaju doprinose za obvezna osiguranja na temelju rješenja koje će im izdati Porezna uprava nadležna prema mjestu njihova prebivališta.

Kako se obračunavaju doprinosi?

Plaća se doprinos za mirovinsko osiguranje od 20% (ili I stup 15% + II stup 5%), doprinos za zdravstveno osiguranje od 15%, te doprinos za osiguranje od nesreće na radu od 0,5%. Očito je da su stope ovih davanja iste kao i za sve ostale osiguranike u RH.
Osnovice za obračun ovih doprinosa i poreza na dohodak utvrđene su posebnom naredbom o mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa za obvezna osiguranja člana posade broda u međunarodnoj plovidbi za 2008. i ovisno o radnom mjestu pomorca iznose od 2.441,25 kuna za mornare do 6.480,25 kuna na mjesec za zapovjednika broda. Tako će mjesečna obveza za plaćanje doprinosa za vrijeme plovidbe iznositi:

Primjer obračuna doprinosa u kunama Mornari Zapovjednici
 BRUTTO-DOHODAK (Osnovica za doprinose) 2.441,25 6.480,25
Mirovinsko osiguranje (I+II stup) 20% 488,25 1.296,05
Zdravstveno osiguranje 15% 366,19 972,04
Osiguranje od ozljede na radu 0,5% 12,21 32,40
Ukupno doprinosi 866,65 2.300,49


od 866,65 kn za mornara do 2.300,49 kn za zapovjednika broda.

Kao što je već navedeno, pomorac je dužan plaćati doprinose samo za razdoblje od ukrcaja do iskrcaja s broda. Između tog razdoblja nije obvezno prijavljen u sustavima socijalnog osiguranja, ali može se sam prijaviti. U mirovinskom osiguranju može upotrebljavati institut produljenog osiguranja i sam za sebe plaćati doprinos na najnižu mjesečnu osnovicu u iznosu od 2.441,25 kuna, što je mjesečni izdatak za mirovinsko osiguranje od 488 kuna. U sustavu zdravstvenog osiguranja, za razdoblje između dvije plovidbe, prava se ostvaruju prijavom nadležnoj službi u propisanom roku, pa je dovoljno da se pomorac u roku od 30 dana od prestanka obveznog osiguranja prijavi nadležnoj službi HZZO-a da bi i u razdoblju dok ne plovi zadržao status osiguranika bez obveze plaćanja doprinosa.

Za članove obitelji pomorca koji su preko njega zdravstveno osigurani pomorac plaća doprinos za osnovno zdravstveno osiguranje na najnižu osnovicu, tako da mu je za ovu godinu mjesečna obveza za svakog člana obitelji 367 kuna.

Kako se oporezuje dohodak pomoraca?

Dohodak pomoraca oporezuje se kao plaća tj. dohodak od nesamostalnog rada.
Obvezu podnošenja godišnje porezne prijave poreza na dohodak regulira Pomorski zakonik. Njime je utvrđeno da:

 - pomorci koji su tijekom kalendarske godine u plovidbi proveli ukupno manje od 183 dana, dužni su podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak. Prijava se za 2008. godinu podnosi uredu porezne uprave u mjestu prebivališta/boravišta do kraja veljače 2009. godine;
- pomorci koji su tijekom kalendarske godine u plovidbi proveli ukupno 183 dana i više, nisu dužni podnositi poreznu prijavu. Oni to mogu napraviti svojom voljom.

 Ako podnosi godišnju prijavu poreza na dohodak, pomorac ostvaruje pravo na sve porezne olakšice kao i drugi obveznici poreza na dohodak, ali i jednu dodatnu. Za svaki dan koji je proveo na brodu porezna mu se osnovica smanjuje za svotu dnevnoga pomorskog dodatka, neovisno o tome da li mu se isplaćivao pomorski dodatak. Pomorski je dodatak trenutačno propisan u svoti od 400 kuna na dan, što znači da bi se npr. pomorcu koji je na brodu proveo 150 dana porezna osnovica za tu kalendarsku godinu smanjila za dodatnih 60.000 kuna. U tijeku je izrada posebnog pravilnika kojim će se pobliže urediti porezni status pomoraca i visina pomorskog dodatka koji im se priznaje kao porezna olakšica, a u tu će se svrhu za ovu godinu morati prilagoditi i obrazac godišnje prijave poreza na dohodak.

Propisanu obvezu podnošenja godišnje porezne prijave treba shvatiti u smislu zaštite interesa pomorca. Zašto? Zato što svaki građanin RH ima pravo na minimalno 1.800,00 kn neoporezivog dohotka mjesečno tj. 21.600,00 kuna godišnje. Ukoliko dohodak nije ostvarivan tijekom cijele godine, velika je vjerojatnost da će se u godišnjoj poreznoj prijavi utvrditi pravo na povrat poreza.