Kad je u pitanju bolest ebole, naši osiguratelji koji nude dodatno zdravstveno osiguranje višestruko su se ogradili, tako da teško mogu doći u situaciju snositi posljedice te bolesti.


Valja misliti na sve, pa i na rizik oboljenja od ebole, po­sebno ako se putuje u ino­zemstvo, u zemlje koje su već zahvaćene epidemijom te bolesti, ili su neposredno na putu da to postanu. A krug se, kao što se vidi iz svakodnevnih vijesti, sve vi­še širi i sve nam je bliže.

„Za pohvalu je to što jav­ne zdravstvene vlasti podu­zimaju sve da se to zlo spri­ječi ili da se, kad netko oboli, pruži sve kako bi se oboljela osoba (iz)liječila. Međutim, mi znamo kako to javno zdravstvo kod nas funk­cio­nira. Zato sam i sklopio ugo­vor o dobrovoljnom zdravst­venom osiguranja s našim osigurateljem X. Zanima me jesam li tim osiguranjem (ko­je uključuje i poseban tret­man, u posebnom smještaju) pokriven ako bih, ne daj Bože, obolio ili bio sumnjiv na tu bolest. A rizik postoji jer sam mornar na pre­kooceanskom brodu…“, C.P.

Naš čitatelj je očito mislio na dodatno zdravstveno osi­guranje, jer samo se tim osiguranjem pružaju dodat­ne zd­ravstvene usluge koje pred­stavljaju veći opseg pra­va od onoga predviđenog Zako­nom o obveznom zdrav­stve­nom osiguranju ili se smatraju višim standardom medi­cin­­skih usluga. To osiguranje mogu ugovoriti samo one osobe koje temeljem Za­kona o obveznom zdrav­stve­nom osiguranju imaju status osigurane osobe.

Kad je u pitanju bolest ebole, naši osiguratelji koji nude dodatno zdravstveno osiguranje višestruko su se ogradili, tako da teško mogu doći u situaciju snositi pos­ljedice te bolesti kojoj bi bio izložen njihov osiguranik.

Prvo, dodatno zdravst­ve­no osiguranje, po svojoj stru­k­turi i ulozi, vrijedi sa­mo na području Republike Hrvat­s­ke. Istina je, opći uv­jeti osiguratelja dozvolja­vaju odstupa­nje od ovog općeg pravila, da­kle i pok­riće rizika koji bi nastupio u inozemst­vu. No, to su vjerojatno ri­jetki slučajevi.

Drugo ograničenje, ako bi se i ugovorilo osiguranje i za inozemstvo, jeste u tome da osiguratelj isključuje svoju obvezu, ako osiguranik oboli od „epidemijskih ili pande­mijskih razmjera„. 
Pošto je ebola već pro­gla­šena epidemijskom boleš­­ću, to osiguratelji ne bi odgova­rali za taj rizik koji bi pogodio njihovog dodanog zdrav­stvenog osiguranika. Kona­čno, cijeli koncept dodatnih usluga zamišljen je tako da se obavljaju i priznaju samo ako su obavljene u ambulantama, klinikama, poliklinikama i ostalim institucijama koje su u vlasničkom ili su­radničkom ugovornom od­no­su s osigurateljem.