Vjerojatno smo svi prilično svjesni količine plastičnih vrećica koje donosimo iz svojih kupovina, ako zbog ničega, onda zbog toga što se s vremenom počinju gomilati negdje u nekom kutu stana s namjerom da ih iskoristimo, no problem je u tome što ih najčešće puno više stiže nego što ih odlazi. Na kraju nam jedino preostaje da ih sve skupa bacimo u smeće.

No, plastične vrećice nisu baš najbolji prijatelj okoliša - za njihovu razgradnju potrebno je čak 1.000 godina. O tome koliko se masovno koriste te, ne tako praktične, a svakako ne i ekološke plastične vrećice, najbolje govore brojke - u SAD-u primjerice prosječan Amerikanac godišnje iskoristi od 300 do 700 plastičnih vrećica. Kada bi svi Amerikanci povezali vrećice koje iskoriste u jednoj godini u jedan veliki lanac, Zemlja bi se mogla opasati 760 puta!

A i u Hrvatskoj te brojke nisu manje, dakako u odnosu na broj stanovnika. Ako uzmemo da jedan hipermarket u prosjeku posjeti 8.000 građana dnevno, te ako svatko od njih uzme jednu vrećicu (što je rijetko slučaj) to iznosi 240.000 vrećica mjesečno, sa samo jednog prodajnog mjesta. Sve veći broj zemalja diljem svijeta uvodi mjere kojima nastoje smanjiti potrošnju plastičnih vrećica i povećati korištenje ekoloških načina za prenošenje stvari iz trgovine - poput platnenih vrećica i košara koje se mogu koristiti mnogo puta za razliku od plastičnih vrećica koje se uglavnom iskoriste jednom i onda bace.

Upravo takve mjere, te edukacija građana o štetnosti plastičnih vrećica omogućile su mnogima da ostvare svoje poslovne ideje vezane uz ekološke vrećice. Jedan takav primjer dolazi nam iz Chica u Californiji, gdje je Andy Keller osnovao tvrtku ChicoBag koja se bavi proizvodnjom i prodajom trajnih vrećica od najlona koje se mogu koristiti veliki broj puta. Njegove vrećice su čvrste, u njih stane gotovo 10 kg stvari, a ono što je najvažnije mogu se složiti tako da stanu u torbu, ruksak ili običan džep.

Tvrtka je osnovana 2005. godine, a u 2007. je ostvarila dobit od 2 milijuna dolara. Budući da je prilično izvjesno da će plastične vrećice prije ili kasnije doživjeti svoj krah, te da će primjeri poput Australije gdje sve veći broj gradova zabranjuje uporabu vrećica ili Irske i Tajvana gdje postoje porezi na plastične vrećice biti sve češći, ekološke alternative plastičnim vrećicama svakako će doživjeti svoj boom u narednim godinama s porastom ekoloških problema uzrokovanih pretjeranim korištenjem plastičnih vrećica.