-
Smanjivanju potražnje za eurima, zbog manjeg uvoza, ide u prilog i podatak da je promet u maloprodaji tijekom veljače u Hrvatskoj pao za gotovo 20 posto.
Unatoč svim „zluradim prorocima“ koji su vidjeli hrvatsku kunu iznad 8,00 za euro, domaća valuta je uz veliku pomoć Hrvatske narodne banke dobila prvu bitku. Prošli je tjedan domaća valuta ojačala u odnosu na euro sa 7,44 na 7,38. Izostanak potražnje za eurima, koji se donekle može objasniti kroz snažno usporavanje uvoza, te očekivanja povećane ponude deviza od strane turističkog sektora, bili su dovoljni da se promijeni cijelokupan „sentiment“ tržišta. Smanjivanju potražnje za eurima, zbog manjeg uvoza, ide u prilog i podatak da je promet u maloprodaji tijekom veljače u Hrvatskoj pao za gotovo 20 posto. Na tržištu novca kamatne stope na su i dalje relativno niske, te se kreću oko lombarda HNB-a, odnosno oko 9,00 posto.
Sredinom prošlog tjedna objavljen je mjesečni bilten Europske središnje banke u kojem je jasno istaknuto da eurozoni prijeti opasnost od pojave deflacije zbog čega bi ESB mogla ponovno spustiti kamatnu stopu na euro. Euro je u odnosu na dolar oslabio sa 1,35 na 1,31. Američki dolar se posljednjih dana kreće suprotno kretanju burzovnih indeksa na Wall Streetu. Kako investitori povećavaju rizičnija ulaganja u dionice dolar slabi, odnsosno kako investitori smanjuju svoja ulaganja u dionice dolar jača.
Kuna se u odnosu na dolar protekli tjedan kretala oko razine 5,55. S obzirom da se ovaj tjedan očekuju objave kvartalnih rezultata kompanija i financijskih institucija, volatilnost američkog dolara će biti vrlo velika. Švicarski franak je protekli tjedan bio vrlo stabilan u odnosu na euro (1,5150-1,5250), dok je zbog jačanja kune na domaćem tržištu oslabio sa 4,90 na 4,86. Australski dolar je protekli tjedan ojačao na kunu za 2,5 posto, sa 3,95 na 4,05 zbog očekivanja investitora da bi uskoro mogao započeti oporavak svjetske ekonomije. Za „australac“ vrijedi pravilo da sa oporavkom globalne ekonomije dolazi do povećanja potražnje za robama, prvenstveno ugljena, bakra i željezne rude kojih Australija ima u izobilju.
Zbog sličnih razloga jačao je i kanadski dolar, i to na kunu sa 4,46 na 4,56.