Stagflacija, možda recesija? Niti jedan od ova dva termina ne sluti na dobro. Američka ekonomija se nalazi u opasnom području. Inflacija je relativno visoka, a gospodarski rast je iz mjeseca u mjesec sve niži. Proizvođačke cijene su u SAD-u u siječnju porasle više nego što su to analitičari očekivali. Na mjesečnoj razini cijene su više za 1,0%, dok je u usporedbi sa siječnjem prošle godine rast proizvođačkih cijena 7,4 posto.
Indeks povjerenja potrošača je u veljači pao sa 87,3, koliko je bio u siječnju, na 75,0. Podatak za veljaču je bio ispod tržišnih očekivanja koja su bila oko vrijednosti 82,0. Indeks povjerenja potrošača je u periodu od srpnja prošle godine pao za 33 posto, odnosno za 37 bodova, što je povijesno gledajući veliki pad. Analitičari uspoređuju ovaj pad s onima nakon uragana Katrina 2005. godine (pad od 20%) i napada na SAD 11. rujna 2001. godine (pad od 29%). Prodaja novih stambenih jedinica je tijekom siječnja pala za 2,8 posto na 588,000, dok je tržište očekivalo 600,000 prodanih novih stambenih jedinica. Ovo je najniža razina prodaje od daleke 1995. godine čime je potvrđena vrlo teška situcija na tržištu nekretnina.
Druga revizija bruto društvenog proizvoda za SAD za četvrti kvartal prošle godine pokazuje rast američke ekonomije od 0,6 posto, što je nešto niže od tržišnih očekivanja od 0,8 posto. Koliko je snažan pad aktivnosti najveće svjetske ekonomije pokazuje podatak da je rast GDP u trećem kvartalu prošle godine iznosio 4,9 posto. Predsjednik Federalnih rezervi g. Bernanke u prošlotjednom govoru pred odborom za bankarstvo američkog Senata je potvrdio prethodna stajališta članova FED-a o tome da je za njih prioritet gospodarski rast, a da je inflacija u drugom planu. Zbog toga je vrlo vjerojatno da će FED 18. ožujka spustiti kamatnu stopu na dolar za novih 50 b.p. na 2,50 posto. Od rujna prošle godine Federalne rezerve su smanjile kamatu na dolar za 2,25 postotna boda.
Ovaj niz negativnih podataka odrazio se na cijenu američkog dolara koji je u odnosu na euro pao na povijesni minimum od 1,5275. U odnosu na kunu dolar je pao na razinu od oko 4,7800. Pad vrijednosti dolara potaknuo je ministre financija Eurozone i čelnika Europske središnje banke na verbalne intervencije s ciljem zaustavljanja daljnjeg jačanja eura. Prema njihovom mišljenju trenutni tečaj eura u odnosu na dolar ne reflektira stvarno stanje unutar dvije ekonomije. Analitičari smatraju da je ovakva reakcija visokih dužnosnika Eurozone sasvim dobar razlog da se krene u kupovinu američke valute.